5 ilde El Kaide'ye büyük darbe vuruldu

5 ilde El Kaide'ye büyük darbe vuruldu.12432
  • Giriş : 23.04.2009 / 10:36:00

Gaziantep merkezli olmak üzere 5 ilde terör örgütü El Kaide'ye yönelik son operasyonda gözaltına alınan zanlıların verdiği bilgilerle örgüte büyük bir darbe vurulduğu öğrenildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Gaziantep Emniyet Müdürlüğü koordinesinde yapılan operasyonlarda gözaltına alınan 37 kişinin sorgusu devam ediyor.

Gaziantep Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü bünyesinde geçici olarak kurulan ''El Kaide Masası'' polisleri tarafından sorgulanan zanlıların verdiği ifadeler doğrultusundaki çalışmalar da devam ediyor.

A.A muhabirinin edindiği bilgiye göre, Gaziantep'ten El Kaide'nin Afganistan'daki eğitim kamplarına gittiği belirlenen bazı kişilerin teorik ve silahlı eğitim aldıktan sonra, örgütsel faaliyetlerde bulunmak üzere kente geri döndükleri, aralarında liderlik sorunu yaşadıkları belirlendi.

Liderlik sorunları yüzünden birbirine giren örgüt mensupları 3 gruba ayrıldı. İlk grubun, geçtiğimiz yıl, 24 Ocak 2008 tarihinde yine Gaziantep'te El Kaideye yönelik gerçekleştirilen operasyon sırasında, örgüt lideri olarak bilinen Mehmet Polat'ın ölü ele geçirilmesi, grubunun yakalanıp cezaevine girmesiyle dağıldığı bildirildi. İkinci grubun ise İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından gerçekleştirilen El Kaide operasyonu sırasında, Gaziantep'te yakalanıp İstanbul'a götürülen R.G'nin tutuklanması dağıldığı tespit edildi. Gaziantep'te 3 gün önce gerçekleştirilen ve 5 ili kapsayan operasyonlarda, Gaziantep il sorumlusu olduğu iddia edilen M.K ile arkadaşlarının gözaltına alınmasıyla üçüncü grubun da etkisiz hale getirildiği ifade edildi.

-İNTİHAR EYLEMLERİNE ÖZENDİRME DERSLERİ-

Konya ve Şanlıurfa'dan Gaziantep'e getirilen 3 kişi ile birlikte Gaziantep'teki 14 zanlının ev ve iş yerlerinde yapılan aramada ele geçirilen bilgisayar ve CD görüntüleri özel bir ekip tarafından ayrıntılı olarak incelendi.

''Dini sohbet'' adı altında bir araya gelen örgüt mensuplarına, El Kaide'nin başta Afganistan olmak üzere çeşitli ülkelerdeki eğitim kamplarında çekilen, silahlı ve bombalı eğitimleri içeren görüntülerin eğitim amaçlı izletildiği öğrenildi.

Görüntülü eğitimler sırasında, gençleri intihar eylemlerine teşvik etmek için, örgüt üyelerince gerçekleştirilen intihar eylemlerine ilişkin kayıtların da gösterildiği bildirildi.

Gözaltındaki zanlıların emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edileceği öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*