5 kez kalbi durdu ancak yaşıyor

5 kez kalbi durdu ancak yaşıyor.17289
  • Giriş : 29.04.2008 / 00:42:00
  • Güncelleme : 28.04.2008 / 23:48:33

Bitlis'in Tatvan ilçesinde bir kadın, kalbinin ve solunumunun 5 defa durmasına rağmen hayata dönmeyi başardı. 5 çocuklu 31 yaşındaki Mürüvet Ağır'ın yaşama tutunma mücadelesi, doktorları bile hayrete düşürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Tatvan ilçesinde ikamet eden Mürüvet Ağır'ın, dün gece henüz sebebi anlaşılamayan bir şekilde solunumu durdu. Yakınları tarafından Tatvan Devlet Hastanesi'ne getirilen Aydın, hemen tedavi altına alındı.

Solunumu ve kalbi duran genç kadın, doktorların yaptığı müdahalelerle tekrar hayata döndürülerek Diyarbakır Dicle Üniversitesi Hastanesi'ne sevk edildi. Diyarbakır'a ambulansla götürülen Ağır'ın kalbi ve solunumu Bitlis-Baykan karayolunda tekrar durdu. Bunun üzerine ambulans yarı yoldan Bitlis Devlet Hastanesi'ne geri döndü. Burada doktorlar tarafından yapılan müdahalelerle tekrar solunumu başlatılan ve kalbi çalışan Ağır, tedavisinin devamı için yeniden Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne götürülmek için yola çıkarıldı.

Ambulans, Diyarbakır'a giderken Narlıdere köyü civarına geldiğinde genç kadının kalbi ve solunumu tekrar durdu. Bunun üzerine bir kez daha Bitlis Devlet Hastanesi'ne geri dönüldü. Yapılan müdahalelerle genç kadının kalbi tekrar çalışmaya başladı.

Bitlis Devlet Hastanesi doktorlarının verdiği bilgiye göre, 5 defa kalbi ve solunumu duran; 5 defa Bitlis-Diyarbakır arasında ambulansla gidip gelen genç kadının 5 defa hayata döndürüldü. Hastanın durumunun kritik olduğunu belirleyen doktorlar, karayolu yolculuğunu kaldıramayacağına kanaat getirdiklerini, bunun üzerine askeri bir helikopterle Ağır'ı Diyarbakır'a sevk ettiklerini söyledi.

Doktorlar, hastanın yaşama tutunma savaşının kendilerini de şaşırttığını belirterek, "Tıp literatüründe çok nadir yaşanabilecek ve ancak bir mucizeyle açıklanabilecek bu duruma tanıklık etmek bizi çok şaşırttı. Bir hastanın 5 defa kalbinin ve solunumunun durması, ancak buna karşın tedaviye cevap vererek yaşama tutunmaya çalışması sadece mucizeyle açıklanabilir." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious