5 kız kardeş açlık grevinde

  • Giriş : 03.04.2007 / 00:00:00

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde kan davası nedeniyle öldürülen öğretmen Kerem Ölmez'in 5 kız kardeşi yemek yememe eylemi yapıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Alınan bilgiye göre, Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde Çakmak ve Ölmez aileleri arasında, geçen yıl Çakmak ailesinden bir kadının öldürülmesiyle başlayan kan davası, 23 Martta özel bir dershanede müdür olarak görev yapan öğretmen Kerem Ölmez'in öldürülmesiyle sonuçlandı.

Ölmez'in cenazesi cinayetten 1 gün sonra Çakmak ailesinin de yaşadığı Altınoluk köyünde toprağa verilmişti. Kerem Ölmez'in Altınoluk köyünde defnedilmesini istemeyen annesi ve kız kardeşleri, cenaze törenine katılan yakınları tarafından güçlükle ikna edilebilmişti.

CENAZENİN İLÇE MERKEZİNE DEFNEDİLMESİNİ İSTİYORLAR

Cenaze toprağa verildikten 1 gün sonra Kerem Ölmez'in annesi ve kardeşleri, yetkili birimlere verdikleri dilekçeyle naaşın, Altınoluk köyünden ilçe merkezine nakledilmesini istediler.

Kerem Ölmez'in kız kardeşi Bacı Ölmez, gazetecilere yaptığı açıklamada, kardeşinin bölgede egemen olan feodal sistemden dolayı öldürüldüğünü savundu.

Kardeşi Kerem Ölmez'in cenazesinin Altınoluk köyünde toprağa verilmesine karşı çıktıklarını belirten Bacı Ölmez, köy mezarlığının, aralarında kan davası bulunan Çakmak ailesinin yaşadığı yere yaklaşık 20 metre uzaklıkta olduğunu söyledi.

Kardeşlerinin mezarını rahat ziyaret edemeyeceklerini, bu nedenle cenazenin ilçe merkezine nakledilmesini istediklerini anlatan Bacı Ölmez, şöyle devam etti:

''Biz kardeşimizin köyde defnedilmesini istemiyorduk. Ancak cenaze töreninde çok fazla direnemedik. Mezarlıkta ağalara söz geçiremeyince, kardeşimize bir söz verdik. Naaşını, Yüksekova merkezine nakledinceye kadar yemek yememe kararı aldık. Kardeşimizi kaybettiğimiz günden bu yana hiç bir şey yemedik. Biz cenaze törenine katılan ağalara söz geçiremeyince yasal haklarımızı kullanmak istedik ve gerekli yerlere müracaatta bulunduk.''

Kan davasına karşı olduklarını dile getiren Bacı Ölmez, ''Kardeşimizin kanına karşı kan istemiyoruz. Sadece kardeşimizin mezarını ilçe merkezine taşımak istiyoruz. Bunun için yetkililerden yardım istiyoruz'' diye konuştu.

Ölmez kardeşlerden sağlık durumu kötüye giden Hizret Ölmez, Sağlık Grup Başkanı doktor Eser Aydın'ın ikna çabası sonucu hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı.

Hakkari Baro Başkanı Avukat Nevzat Anuk ise ailenin talebinin hukuki bir hak olduğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious