5 milyon euro'luk açılış

  • Giriş : 13.07.2006 / 00:00:00

Tarihi petrol projesi BTC petrol boru hattı 5 milyon euro'luk açılışla bugün resmen açılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yaklaşık 15 yıl önceye dayanan 'Hazar petrolünün Türkiye'ye boru hattıyla nakli' fikri bugün gerçek oluyor.

Tam kapasite ile çalıştığında yılda 50 milyon ton petrol taşıyacak olan 1774 km uzunluğundaki Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) hampetrol boru hattı, bugün görkemli bir törenle resmen açılacak.
"Yüksek kaliteli" olarak nitelenen Azeri petrolü, Ceyhan piyasasında 'Azeri Light' adıyla pazarlanacak.

Türkiye'nin enerji koridoruna dönüşme hedefinde önemli basamaklardan biri olan BTC, benzer boyutta başka projelerin öncüsü olarak kabul ediliyor. Bu nedenle proje, haklı biçimde "21. yüzyılın İpek Yolu" olarak da adlandırılıyor. Boru hattı yanına başka boruların da uygulanmasına olanak veriyor. Hattın paraleline döşenecek boru hattı Azeri ve Türkmen doğalgazının Türkiye ve Avrupa'ya nakline imkan verecek.

Harcamalar arttı

BTC'nin açılış töreni organizasyonu düzenleyen ZSV (Zettur-Setur-Visitur) konsorsiyumunun Proje Koordinatörü Safa Ünal, daha önce 3.5 milyon dolar olacağı öngörülen harcamaların 5 milyon euro'yu bulduğunu söyledi.

Tören masrafların büyük kısmının geçici tesislerden kaynaklandığını belirten Ünal, "Tören alanında klimatize bir alan oluşturuldu. Altyapı, teknik donanım harcamaları, resepsiyon, ulaşım ve konaklama giderleri 5 milyon euro'yu buldu. Çadırın maliyeti ise bu masrafın yüzde 55 - 60'ını oluşturuyor" dedi.

Açılış töreninin İstanbul ve Adana'da büyük hareketlilik yarattığını anlatan Ünal, dün itibariyle törene gelenlerin yaptıkları harcamaların 20 milyon euro'yu bulduğunu bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious