5 milyon YTL'lik vurgun yapan çete çökertildi

  • Giriş : 26.12.2006 / 00:00:00

Tanıştıkları bayan muhasebecilerle ilişkilerini geliştirdikten sonra, bayan muhasebecilerden aldıkları müşteri çeklerinin bilgileriyle sahte çek basan şebeke, Yalova Emniyet Müdürlüğü'nün film gibi bir operasyonuyla çökertildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İstanbul Emniyet Müdürlüğü ile Zeytinburnu'nda yapılan eş zamanlı bir operasyonla şebekenin ele başı ve sağ kolu yakalandı. Yalova Emniyet Müdürlüğü, düzenlediği film gibi bir operasyonla piyasayı sahte çeklerle 5 milyon yeni lira dolandıran şebekenin elebaşını ele geçirdi. Yalova'nın Çiftlikköy ilçesinde bir oto hırsızlığından yola çıkan Çiftlikköy İlçe Emniyet Amirliği, bu oto içerisinde bulunan bir çek koçanının peşine düştü. Çekin izini süren polis, aynı seri numaralı çekin değişik illerde işlem gördüğü bilgisine ulaştı.

Çalışmalarını derinleştiren Yalova Emniyeti önce şahısların kimliğini tespit etti. Ardından bu eşkale uyan şahısların ve benzer olayların İzmir'de meydana gelmesi üzerine İzmir'e giden polis, şebeke elemanlarının kısa bir süre önce ilden ayrılmaları üzerine şahısları yakalayamadı. Şebekenin izini sürmeye devam eden polis, elde edilen bilgiler ışığında İstanbul'un Zeytinburnu semtindeki bir depoya baskın düzenledi. Baskında şebekenin ele başı olan Z.K. (56) ve sağ kolu T.T. (35) kıskıvrak yakalandı. Depoda yapılan incelemede sahte matbaa makineleri, çok sayıda sahte çek koçanı, sahte araç ruhsatları ile Mustafa Özkaya ve Mehmet Dilek adlarına kayıtlı 2 sahte kimlik ele geçirildi.

Şahıslar, çeşitli illerde muhasebecilik yapan ya da muhasebecilerin yanında çalışan bayanlarla tanışıp, sevgili hayatı yaşamaya başladıklarını itiraf etti. Zanlıların, daha sonra bu bayanlardan, müşteriler tarafından verilen çeklerin bilgilerini alıp, İstanbul'da kurdukları matbaada çeklerin ikizlerini bastıkları, bu sahte çeklerle Kocaeli, İzmir, İstanbul, Bursa ve Yalova'da 5 milyon yeni liraya yakın vurgun yaptıkları belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious