5 milyonuncu makina ABD’ye

  • Giriş : 27.06.2006 / 00:00:00

Arçelik 5 milyonuncu bulaşık makinesini ABD’ye ihraç ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye’nin ilk ve tek bulaşık makinesi tesisi olma özelliğini elinde bulunduran Ankara Bulaşık Makinesi İşletmesi, 5 milyonuncu ürününü Amerika Birleşik Devletleri’ne gönderiyor. Geçen yıl yaklaşık 783 bin adet bulaşık makinesi üreten tesis, çoğu AB ülkesi olmak üzere toplam 63 ülkeye ihracat yapıyor.

Uluslararası çevre ve kalite standartlarına sahip tesiste üretilen bulaşık makineleri, 2004’te Almanya’nın önde gelen tüketici raporları dergisi "Stiftung Warentest" tarafından fiyat ve performans itibariyle ’En Çok Satan Ürün’ seçildi. 2005’te kendi alanında dünya çapında ünlü Red Dot ’Tasarım’ ödülü ve Plus X Yarışması ’Yenilikçilik’ ve ’Tasarım’ ödüllerine layık görüldü. İngiltere’de ise Energy Saving Trust tarafından tüketicilere önerilerek, enerji verimliliği konusunda üstün performans sağlayan ürünler arasında yer aldı.

Kendi teknolojisiyle uluslararası standartlarda üretim yapan Arçelik A.Ş., değişken devirli motor teknolojisi ile dünyada bir ilki daha gerçekleştirerek tüketiciler için daha verimli, daha az su tüketen ve yeni programlar içeren ürünler geliştirdi. Arçelik A.Ş., AA performanslı Ekolojist modeliyle dünyanın en az su tüketen bulaşık makinesini üreten beyaz eşya şirketi oldu.

İlk bulaşık makinesi üretimine 1985’te Çayırova Tesisleri’nde başlayan Arçelik A.Ş., 1992’de Arçelik Ankara Bulaşık Makinesi İşletmesi’nin temellerini atı. İşletmenin üretim adedi, faaliyete geçtiği 1993 yılında 34 bin 273 idi. 2005 yılında bu rakam 783 bin 278’e ulaştı.

2005’ten itibaren tüm ürünlerde elektronik kontrole geçilerek, daha esnek ve akıllı ürünler üretilmeye başlanan işletmenin kurulu kapasitesi 900 bin adede ulaştı. Ürün gamına ankastre ürünleri de ekleyen işletme, üretim kalitesini AA ürün performansı ile uluslararası kalite standartlarına taşıdı. Ankara’daki 109 bin metrekarelik tesiste, Arçelik A.Ş kendi teknolojisiyle ürettiği bulaşık makinelerini, çoğu Avrupa Birliği ülkesi olmak üzere toplam 63 ülkeye ihraç ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious