5 yıl ücretsiz film izlemek ister misiniz?

  • Giriş : 29.08.2007 / 14:55:00

Ankara'da bulunan bir sinema, Türk sinema kültürünü yaşatmak için ilginç bir kampanya başlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ankara'da 10 yıldır sinema severlerle buluşan Büyülü Fener Sineması'nın 3 salonu ''Türkan Şoray'', ''Atıf Yılmaz'' ile ''Şener Şen'', yanlarına ''arkadaş'' bekliyor. Sinemanın yeni inşa edilen 3 salonu için düzenlenen isim yarışmasında kazananlar 5 yıl ücretsiz sinema keyfi yaşayacak.

Ankara'nın Bahçelievler semtinde 10 yıldır izleyiciyle buluşan Büyülü Fener Sineması, Ekim ayından itibaren yepyeni bir çehreyle seyircisini ağırlayacak. Ses düzeninden koltuklarına, bilet gişesinden perdesine kadar tepeden tırnağa yenilenmeye başlanan sinemanın iki büyük salonu ''Şener Şen'' ile ''Türkan Şoray'' da bölünerek yeni salonlar hazırlanıyor. Atıf Yılmaz Salonu ile ''Hususi Salon'' adıyla hizmet veren salon da tadilatla daha modern bir görüntüye kavuşuyor.

Toplam 6 salonla seyirci karşısına çıkacak olan sinemanın bu yeni salonlarına da isimlerini izleyici verecek. Bunun için bir yarışma açan sinema sahipleri, diğer salonlarla uyumlu olması için de bu salonlara yine sinema emekçilerinin isimlerini vermeyi düşünüyor. Salonlar için ''info@denk.com.tr'' adresine isim önerisinde bulunan 3 çift, 5 yıl süreyle ücretsiz film izleme hakkını edinecek.

''ÖNERİLERİ BEKLİYORUZ''

Büyülü Fener sinemalarının sahibi İrfan Demirkol, kendi mülkleri olan sinemanın genelinde ve bütün salonlarında 20 Temmuzdan bu yana tadilat başlattıklarını söyledi. Sinemanın yepyeni bir çehreye kavuşacağını ifade eden Demirkol, ''Türkan Şoray ve Şener Şen salonlarını bölüyoruz. 'Hususi Salon' ismiyle hizmet veren salonumuzla beraber, 3 salonumuza isim arıyoruz. Bunun için de yarışma açtık'' dedi.

Önceki 3 salonla örtüşmesi için yine sinema emekçilerinin isimlerini bu salonlara vereceklerini anlatan İrfan Demirkol, ''Oyuncu, yönetmen, senarist, kameraman fark etmez. Türk sineması için çalışmış, halen hayatta olan 3 sinema emekçisinin ismini bu salonlara vermek istiyoruz'' diye konuştu.

Daha önceden isimleri salonlara verilen Türkan Şoray, Atıf Yılmaz ve Şener Şen'in o dönemde bundan çok duygulandıklarını aktaran Demirkol, bu konuyla ilgili düşüncelerini, ''Bizde genelde onur ödülleri öldükten sonra ya da yaşamının son yıllarında verilir sanatçılara... Oysa biz en verimli çağlarında onları mutlu etmek istiyoruz'' diye özetledi.

''KAVAKLIDERE İÇİN ÇOK UĞRAŞTIK, AMA...''

Sinemacılığa eşi İnci Demirkol ile beraber yıllarını veren İrfan Demirkol, geçtiğimiz günlerde perdelerini kapatan Kavaklıdere Sineması'nın vedasının hüznünü de halen yaşadıklarını söyledi. Bu sinemanın 1991 yılından bu yana işletmeciliğini üstlendiklerini, bu binada kiracı olmalarına rağmen çok emek verdiklerini anlatan Demirkol, ''Kavaklıdere için çok uğraştık. Kültür merkezi olması için de kendimize ortak bulmaya çalıştık. Ama olmadı'' dedi.

Bazı filmlerin ilgi görmediğini, çok izleyici toplayan yapımların onların açığını kapattığını belirten Demirkol, ''Bu nedenle 6-7 salonun altındaki sinemaların yaşaması zor. En az 6 salon olmalı. Sinemalar izleyiciye alternatif filmler sunmalı. Yoksa sinemalar aynı kaderi yaşamaya mahkum'' sözleriyle tarihi semt sinemalarının perdelerinin kapanmasının nedenlerini açıkladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious