5 yılda 5 bin kadın şiddet nedeniyle derneğe başvurdu

5 yılda 5 bin kadın şiddet nedeniyle derneğe başvurdu.8818
  • Giriş : 14.01.2008 / 16:07:00

Van Kadın Derneği'ne başvuranların çoğunlukla erken yaşta evlenenler olduğu tespit edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Van Kadın Derneği (VAKAD), kuruluşunun beşinci yılına girerken, şimdiye kadar 5 binin üzerinde kadının başta aile içi şiddet olmak üzere birçok sorunda kendilerine başvurduğunu belirtti.
Dernek Yönetim Kurulu Üyesi Alev Şahar, başvuruda bulunan kadınların birçoğunun okumadığı ve çok erken yaşta evlendirildiğini söyledi.

Derneğe gelen kadınların genelde aile içi şiddet gördüklerini ifade eden Şahar, "Mülteci, okuma yazma bilmeyen, bilip de ekonomik anlamda sıkıntıları olan ve okuduğu halde yine şiddet gören kadınlar derneğimize geliyor. Baba, anne, kardeş, eş gibi aile bireylerinden şiddet gören kadınlar bize sığınıyor. Günde ortalama 5-10 bayan derneğe yaşadıkları sıkıntıları çözmek için müracaatta bulunuyor. Yardımcı olduğumuz 5 binin üzerinde başvurumuz oldu. " dedi.


"TV'LERDE Kİ KADIN PROGRAMLARI KALDIRILMALI"


Televizyonlarda yayınlanan kadın programlarının kadını rencide ettiğini belirten Şahar, "Bizim sıkıntılarımızın en başında TV'lerde sürekli izlediğimiz ve kadınların hayatına dahi mal olan kadın programları. TV'lerde izledikleri programlarda kadına gösterilen tavırlar karşısında başvurularda bulunan kadınlar, başta güvenlik olmak üzere birçok sıkıntı yaşıyor." dedi.

Şahar, "Bu programlar çok riskli ve durdurulmalı. Ama daha büyük sıkıntıların yaşanmaması ve derneklerin görevlerini yaparken işini kolaylaştırması adına bu programlar yayından kaldırılmalı diye düşünüyorum. Çünkü yayınlarda kadına şiddet o kadar olağan hale getiriliyor ki, adeta şiddet teşvik ediliyor. Bu bölgede zaten feodal yapı hakim olduğu için farklı bir yaklaşım var. Zaten burada bulunan kadınlar, eğitim görmemiş, mesleki bir eğitimi yaşamamış, ekonomik bağımsızlığı olmayan kadınlardır" şeklinde konuştu.

(CİHAN)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious