5 yıldız depresyon yapıyor!

  • Giriş : 30.08.2006 / 00:00:00

5 yıldızlı otellerde tatil yapanların tatil dönüşü depresyona yakalanma olasılığının fazla olduğu belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Yorulmaz, 5 yıldızlı otellerde kalanların tüm dünyadan soyutlandığını, otel bünyesinde her saat eğlence, deniz, havuz, spor ve çeşitli yiyeceklerin kişileri bir masal dünyasına taşıdığını söyledi.

Bu nedenle 5 yıldızlı otellerde tatil yapanların tatil dönüşünde normal yaşama daha zor uyum sağladığını ifade eden Yorulmaz, ''Bir masal dünyasından gerçek dünyaya geçişte, var olan sorunlar nedeniyle kişilerde bir takım ruhsal bozukluklar ortaya çıkıyor'' dedi.

Tatil sonrası çoğu kişinin depresyona girdiğini bildiren Yorulmaz, bunun ''pazartesi depresyonu'' olarak da ortaya çıkabildiğini belirtti. Pazartesi depresyonunun her pazartesi ve hafta talilinden sonra ortaya çıkan, daha hafif belirtileri olan bir durum olduğuna dikkati çeken Yorulmaz, şunları kaydetti:

''Tatil sonrası depresyon ise pazartesinin daha şiddetli halidir. Depresyona giren kişilerde sinirlilik, konsantrasyon bozukluğu, denileni anlamama, yapılan işten keyif almama, kararsızlık, bazen çok da gerçekçi olmayan baş ağrısı, karın ağrısı gibi şikayetler gözlenir.

Kendini yetersiz hissetme, yorgunluk ile sigara içen kişilerin tatilin ardından daha sonra daha fazla sigara içtiği belirlenmiştir. Tatil süresi uzadıkça işe adaptasyon süresi de uzar. Tatil süresi 1 ay olanlar bir hafta, 15 gün olanlar 2-3 gün, daha kısa tatil yapanların ise normal yaşama adaptasyon süresi hafta sonu tatiliyle normale döner."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious