5 yıldızlı tesisten skandal sorumsuzluk! Bu bir rezalet!

5 yıldızlı tesisten skandal sorumsuzluk! Bu bir rezalet!.18124
  • Giriş : 10.11.2007 / 11:43:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 02:12:30

Beş yıldızlı tesis, foseptik ve atık sularını sosumsuzca denize boşalttı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bodrum'da beş yıldızlı tesisin tonlarca atık ve foseptik suyunu cadde ve denize boşaltması sırasında suçüstü yapıldı.

Bodrumlularla turizmcileri isyan ettiren ve mavi bayraklı koya tonlarca pis suyunu akıtan tesis hakkında soruşturma açtığını belirten Kaymakam Abdullah Kalkan ``Turizmden para kazanan, bu koyları cennet gibi koruması gerekenler bindikleri dalı kesiyor. Üç kuruşluk masraf yapmamak için mavi cenneti cehenneme çevirenlere en ağır cezanın verilmesi için yasal işlemleri başlattım'' dedi.

Muğla'nın Bodrum İlçesiïne bağlı Torba Mahallesi'ndeki 5 yıldızlı Regal Rosert Otel'in dün (çarşamba) öğle saatlerinde boşalttığı fosseptik ve atık suları, caddeden akarak 500 metre ilerideki mavi bayraklı koya döküldü. Masmavi deniz bir anda kahverengiye dönüşüp pis kokmaya başlarken, turistik tesislerde kalan az sayıda turist ve çevre sakinleri Bodrum Belediyesi'ne şikayette bulundu.

Turistik tesisin fosseptik sularını caddeye boşalttığı sırada suçüstü yapan Torba Muhtarı Adnan Tok ile Torba Güzelleştirme ve Koruma Derneği Başkanı Asiye Demirel, durumu tutanakla tespit ederek, kaymakamlık, belediye ve savcılığa suç duyurusunda bulundu. Dernek Başkanı Demirel ``Bu tesise daha önce de belediye zabıtası tarafından dört kez atık sularını cadde ve denize bıraktığı için ceza yazılmıştı. Tesis yöneticilerini sürekli uyarmamıza rağmen şu ana kadar hiçbir sonuç alamadık. Yine suçüstü yaparak gerekli yasal işlemleri başlattık. Ancak verilen cezaların caydırıcı olmaması nedeniyle her yıl sezon sonunda tesis aynı işi yaparak tonlarca pis suyunu vidanjörlerle çektirmek yerine önce sokağa boşaltıyor, sular oradan cennet denizimize dökülüyor. Seyahat acenteleri ve tur operatörlerine durumu bildirip bu tesisin çevre düşmanlığı nedeniyle kara listeye alınmasını isteyeceğiz'' dedi.


Bodrum Kaymakamı Abdullah Kalkan da turizmden para kazanan, bu koyları cennet gibi koruması gerekenlerin bindikleri dalı kestiğini belirterek, ``Üç kuruşluk masraf yapmamak için mavi cenneti cehenneme çevirenlere en ağır cezanın verilmesi için yasal işlemleri başlattım. İlimize gelen turist sayısını arttırmayı hedeflerken, bu tür kasıtlı yapılan çevre rezaletine müsamaha göstermemiz söz konusu olamaz'' diye konuştu.

Tesisin pis sularını caddeye boşaltırken elinde dalgıç su motoru ve hortumlarıyla dernek üyeleri ve muhtar Adnan Tok'a yakalanan otelin teknik servis şefi Süleyman Durul da ``Pis suları caddeye boşalttığımız doğru değil. Biz pompayla pis suları ormanlık alana boşaltıyoruz, sular oradan yola geliyorsa onu bilemem. Zaten sezon da sona erdi, niye bu kadar sorun yaratıyorlar anlamıyorum? Yağmur yağınca sokaklardan su akmıyor mu?'' dedi.

Bodrum Belediyesi zabıta ekiplerinin de olayla ilgili tutanak hazırladığı ve tesise iki-dört bin YTL arasında para ceza uygulanacağı belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious