5. duruşmada da sonuç yok

  • Giriş : 11.08.2006 / 00:00:00

Rahip Santaro'nun katil zanlısı O.A.'nın beşinci duruşmasında da karar çıkmadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sancta Maria Katolik Kilisesi rahibi Andrea Santaro'yu öldürdüğü gerekçesiyle tutuklu bulunan ve "ağırlaştırılmış müebbet hapis" istemiyle tutuklu bulunan O.A.'nın (16) beşinci duruşmasında yine karar çıkmadı. Duruşma 7 Eylül'e ertelendi.
Trabzon Ağır Ceza Mahkemesi'nde beşinci kez hakim karşısına çıkan O.A., tutuklu bulunduğu Bahçecik E Tipi Kapalı Cezaevi'nden sabah saatlerinde geniş güvenlik önlemleri altında adliyeye getirildi. Yaklaşık 30 dakika hakim karşısında kalan O.A., ardından adliye binasından jandarmalar tarafından hızla araca bindirilerek, tekrar cezaevine gönderildi.

O.A'nın İstanbul barosu avukatlarından Eşref Aydın'da duruşmaya gelmezken, Trabzon Barosu avukatlarından Mahya Usta ise duruşmayı takip etti.

O.A.'nın babası Hikmet A., annesi Nazmiye A. ve ağabeyi Alparslan A. ile yakınları da adliyeye geldi. Sadece baba Hikmet A.ve anne Nazimey A. ile avukat Mahya Usta'nın girdiği duruşma 30 dakika sürdü. Olayın tanıklarından olan ve daha önceki duruşmalara katılmayan M.Z.T.'nin duruşmada ifadesi alındı. Mahkeme heyeti dosyaları birleştirmek için duruşmayı 7 Eylül 2006'ya erteledi.

O.A., 'tasarlayarak adam öldürmek' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis, 'ruhsatsız silah taşımaktan' 1 yıl ve 'genel güvenliği kasten tehlikeye düşürmek' suçundan da 6 ay ile 3 yıl arasında hapis cezası istemiyle yargılanıyor.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Trabzon'daki Sancta Maria (Kutsal Meryem) Katolik Kilisesi'nin İtalyan asıllı rahibi Andrea Santaro (61), 5 Şubat 2006'da kilisede uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürülmüş, güvenlik güçlerinin şehir merkezinde düzenlediği bir operasyonda, rahip Santaro'nun öldürülmesiyle ilgisi olduğu gerekçesiyle lise öğrencisi O.A. silahıyla birlikte gözaltına alınıp, emniyette üç gün süren soruşturmasının ardından tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious