5. madde de kabul edildi

5. madde de kabul edildi.17623
  • Giriş : 28.05.2007 / 21:06:00

TBMM Genel Kurulu, Anayasa paketinin 5. maddesini 368 oyla kabul etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

TBMM Genel Kurulu, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in iade ettiği Anayasa değişiklik paketini görüşmeye devam ediyor. Cumhurbaşkanının seçim yöntemini düzenleyen teklifin 5. maddesi 368 oyla kabul edildi.
Teklifin 5. maddesi üzerinde yapılan oylamaya 370 milletvekili katıldı. 368 milletvekili kabul, 1 milletvekili çekimser, 1 milletvekili ise geçersiz oy kullandı. Kabul edilen maddeye göre; Cumhurbaşkanı seçimi, Cumhurbaşkanının görev süresinin dolmasından önceki altmış gün içinde; makamın herhangi bir sebeple boşalması halinde ise boşalmayı takip eden altmış gün içinde tamamlanır.

Genel oyla yapılacak seçimde, geçerli oyların salt çoğunluğunu alan aday Cumhurbaşkanı seçilmiş olur. İlk oylamada bu çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamayı izleyen ikinci pazar günü ikinci oylama yapılır. Bu oylamaya, ilk oylamada en çok oy almış bulunan iki aday katılır ve geçerli oyların çoğunluğunu alan aday Cumhurbaşkanı seçilmiş olur.

İkinci oylamaya katılmaya hak kazanan adaylardan birinin ölüm veya seçilme yeterliğini kaybetmesi halinde; ikinci oylama, boşalan adaylığın birinci oylamadaki sıraya göre ikame edilmesi suretiyle yapılır. İkinci oylamaya tek adayın kalması halinde, bu oylama referandum şeklinde yapılır. Aday, geçerli oyların çoğunluğunu aldığı takdirde Cumhurbaşkanı seçilmiş olur.

Cumhurbaşkanı göreve başlayıncaya kadar görev süresi dolan Cumhurbaşkanının görevi devam eder. Cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin usul ve esaslar kanunla düzenlenir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious