5.Daire Başkanı hukuk dışına çıktı

5.Daire Başkanı hukuk dışına çıktı.23098
  • Giriş : 18.05.2009 / 23:09:00

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şükrü Ayalan, 5. Daire Başkanı Salih Er'in, Danıştay töreninde Başbakana yönelik suçlayıcı ifadeler kullandığını, Ergenekon'a üstü kapalı destek verdiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şükrü Ayalan, 5. Daire Başkanı Salih Er'in, Danıştay'daki törende Başbakan Tayyip Erdoğan'a yönelik suçlayıcı ifadeler kullandığını, Ergenekon'a üstü kapalı destek verdiğini, bunun hukuk dışına çıkmak olduğunu kaydetti.
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Tokat Milletvekili Ayalan, yargı makamlarında bulunan kişilerin, yaptıkları konuşma ve değerlendirmelerde hukuk çizgisinin dışına çıkmamalarının yargı bağımsızlığı ve hukuka güven açısından büyük önem taşıdığını belirtti.
Ayalan, Danıştay 5. Daire Başkanı Er'in ifadeleriyle ilgili bir yazılı açıklama yaparak, Er'in konuşmasında Başbakan Recep Tayip Erdoğan'a ve AK Parti iktidarına yönelik suçlayıcı ifadeler kullandığını ifade etti. Türkiye'nin bir hukuk devleti olduğunu, bunun gereği olarak yargı kapsamına giren bütün inceleme, soruşturma ve yargılamaların yargının bağımsızlığı ilkesi çerçevesinde sürdürüldüğünü aktaran Ayalan, Er'in sözleriyle ilgili açıklamasında şunlara değindi: "Danıştay ve kamuoyunda Ergenekon olarak adlandırılan davalar yargı tarafından birleştirilmiştir. İki davanın birleştirilmiş olması Danıştay üyelerine yapılan saldırının Ergenekon terör örgütü ile bağlantılı olduğunu ortaya koymakta. Durum bu iken Danıştay saldırısından dolayı Sayın Başbakana veya hükümete yönelik suçlayıcı ifadeler kullanmak, en hafif tabirle hedef saptırmak ve hukukun dışına çıkmak olarak değerlendirilmelidir. Danıştay 5. Dairesi Başkanı Salih Er'in ifadeleri, Danıştay Davası'ndan sorumlu tutulan Ergenekon örgütüne üstü örtülü destek olarak değerlendirildiğinde büyük bir çelişki ortaya çıkmaktadır. Önemli bir kurumda sorumlu makamda bulunan ve hukuka en çok sahip çıkması gereken bir kişi tarafından, hedef saptırma amacıyla dile getirilen bu ifadelerin öncelikle hukukla bağdaşmadığı bilinmelidir. Yargı makamlarında bulunan kişilerin, yaptıkları konuşma ve değerlendirmelerde hukuk çizgisinin dışına çıkmamaları yargı bağımsızlığı ve hukuka güven açısından büyük önem taşımaktadır. Sorumlu kişinin yaptığı bu talihsiz değerlendirmeler, inanıyorum ki sağduyusuna güvendiğimiz kamuoyu vicdanında yerini bulacaktır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*