50 bin asker sınırda

50 bin asker sınırda.13586
  • Giriş : 22.11.2007 / 08:59:00

Şemdinli'nin Derecik bölgelerinde yaklaşık 50 bin asker elleri tetikte bekliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kuzey Irak sınırındaki Yüksekova'nın Dağlıca ile Şemdinli'nin Derecik bölgelerinde yaklaşık 50 bin asker elleri tetikte operasyon emri bekliyor. Tank, top, mühimmat ve kışlık sahra çadırlarının sevk edildiği bölge 'birinci derecede askeri alan' ilan edildi. Gazetecilerin giriş yapmasına izin verilmeyen bölgeye helikopterlerle komandolar taşınıyor.


Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) olası sınır ötesi operasyonu öncesinde Hakkari'nin Yüksekova ve Şemdinli ilçelerinde dün askeri hareketlilik dikkat çekti. Olası operasyonun kara harekatının başlatılacağı nokta olacağı ileri sürülen Yüksekova'nın Dağlıca ve Şemdinli'nin Derecik bölgelerine dün de asker sevkiyatı yapıldı. 'Birinci derecede askeri alan' ilan edilen bölgeye gazetecilerin giriş yapmasına izin verilmiyor. Tank, top, silah ve mühimmat yığınağı yapılan bölgeye konteynırlarla kışlık sahra çadırları, giyim ve gıda malzemeleri de nakledildi. Sadece Yüksekova ve Şemdinli bölgesine 50 binin üzerinde asker konuşlandırıldığı öğrenildi. Karadan asker sevkıyatının devam ettiği bölgelere helikopterlerle de komandolar taşınıyor.

Provakasyon uyarısı


Emniyet Genel Müdürlüğü, sınır bölgelerindeki illere bir genelge göndererek PKK'lıların ve yandaşlarının provakasyonlarda bulunabileceği uyarısı yaptı. Olası sınır ötesi operasyonu öncesinde il, ilçe ve beldelerde gereken önlemlerin alınmasının istendiği genelgede, PKK'nın misilleme yapmak amacıyla ülke ve bölge genelinde silahlı eylemlerde bulunabileceği vurgulandı. PKK yandaşlarının yasa dışı toplumsal gösterilerde bulunabileceği belirtilen genelgede, "Tüm bunlar gözönünde bulundurularak gerekli tedbirlerin alınması, istihbarat çalışmalarının titizlikle yapılması gerekmektedir" denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious