50 bin askerle, Güneydoğu'da büyük operasyon

50 bin askerle, Güneydoğu'da büyük operasyon.14371
  • Giriş : 06.06.2007 / 02:24:00

Silahlı Kuvvetler, Güneydoğu'da son yılların en kapsamlı operasyonunu başlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sınır ötesi harekât amacıyla bölgeye sevk edilen birlikler, Türkiye topraklarına sızan teröristlerin peşine düştü. Bölgedeki izinleri iptal eden TSK, 50 bin askerle Gabar, Cudi Dağı, Cehennem Deresi ve Bakok Dağları'nı çembere aldı. 11 ilde sürdürülen operasyonlara tankların yanı sıra uçak ve helikopterler de katılıyor. Tunceli'de güpegündüz yaşanan el bombalı saldırının ardından, terör örgütünün Kuzey Irak'taki mevzileri yoğun bir bombardımana tabi tutuldu. Akşam saatlerinde Diyarbakır'dan kalkan 3 adet F-16 savaş uçağı, bölgeye bomba yağdırdı. Sınırda konuşlanan topçu birlikleri de hedeflenen bölgelere nokta atışı yaptı.

Son günlerde güvenlik güçlerine yönelik terör eylemlerinin artması üzerine bölgede alarma geçen Türk Silahlı Kuvvetleri, operasyonlarını sıklaştırdı. Kara ve demiryoluyla Mardin üzerinden gönderilen zırhlı araçlar, Şırnak'ın Cizre ilçesinde kent merkezinden geçirilerek operasyon bölgelerine sevk edildi. Zırhlı araçlar stratejik noktalara yerleştirildi. Gabar Dağı ile Güçlükonak ve Eruh ilçeleri üçgeninde başlatılan operasyona helikopterlerin de asker ve korucu sevk ettikleri gözlendi. Gabar Dağı'nda başlatılan operasyonun yanı sıra dün de Cizre Tank Taburu'ndan çıkan tank birlikleri ilçenin 5 kilometre uzağında konuşlandırıldı. Bu arada, İçişleri Bakanı Osman Güneş, Türkiye'nin güçlü bir devlet olduğunu hatırlatarak, "Ne eli kanlı terör örgütleri ne de bunların destekçileri Türkiye Cumhuriyeti'ni bölmeye, parçalamaya, hain emellerine ulaşmaya asla güçleri yetmeyecektir." dedi. Bu arada, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Şükrü Sarıışık, terörün en kısa sürede halledileceğini; ama ülkede önce birlik, beraberlik ve bütünlüğün sağlanması gerektiğini aktardı. Sarıışık, "Sorun çözülecektir, ancak herkesin elini taşın altına sokması ve üzerine düşeni yapması gerekmektedir." şeklinde konuştu.

Saldırı, yemeğe denk getirilmiş

Tunceli'de önceki gün terör örgütü PKK üyelerince gerçekleştirilen hain saldırının özellikle akşam yemek saatine denk getirildiği iddia edildi. Yaklaşık 60 askerin bulunduğu karakola düzenlenen saldırıda, yemekhaneye girip üzerindeki bombaları patlatmak isteyen teröristin başından vurularak öldürülmesi, facianın daha da büyümesini önledi. Saldırıyı üstlenen PKK, Kocatepe Jandarma Karakolu'na yapılan saldırının, Kuzey Irak'a yönelik başlatılması düşünülen sınır ötesi operasyona tepki mahiyetinde olduğunu açıkladı.

Şehmus Edis

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious