50 Filistinli öldürüldü, dünya yine susuyor

50 Filistinli öldürüldü, dünya yine susuyor.9699
  • Giriş : 28.05.2007 / 08:59:00

Bir haftadır İsrail'in Gazze'ye yönelik sürdürdüğü saldırılarında 50 sivil hayatını kaybetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yerel radyolar, halkı evlerine girme konusunda uyarırken, Hamas ve İslami Cihad üyeleri telefonlarını kapattı.

İsrail ordusunun Gazze'ye yönelik saldırıları bir haftayı geride bırakırken dünyada coğrafi nüfus yoğunluğunun en fazla yaşandığı kentte halk birbirine kenetlendi. Halk İsrail füzelerine hedef olmamak için birbirlerini uyarıyor. İsrail hava kuvvetlerine bağlı jetler, Apaçi helikopterleri ve bölgede “Zennene” olarak adlandırılan pilotsuz uçakların seslerinin gelmeye başlamasıyla birlikte de, Filistin televizyonu Gazze Şeridi'ndeki yaklaşık 1,4 milyon Filistinli'yi uyarıyor. Uyarıda, “Dikkatli olun, uçaklar Gazze semalarında dolaşıyor” deniliyor. Yerel radyolar da her uçak veya helikopter sesi duyulduğunda halka uyarıda bulunuyor.

HEDEF KARAKOLLAR BOŞALDI

Bununla birlikte, Gazzelilerin uyarılar karşısında yapabildiği fazla bir şey yok. Bir Gazzeli, “Ne önlem alıyorsunuz?” sorusuna gülerek, “Zaten küçük bir yer. Sürekli uyarılar var, ama özellikle geceleri uçakların, helikopterlerin geldiği zaten belli oluyor. Gece kimse sokağa çıkmıyor, zaten evde oturmaktan başka çare de yok” diye konuştu. “Şimdi sokaklar açıldı, insanlar dolaşıyor, mağaza ve dükkanlar da açık. Ama alışveriş eden yok” dedi.

SAVAŞÇILAR YER ALTINA İNDİ

İsrail televizyonları da, silahlı Filistinlilerin ortadan kaybolduğunu, özellikle İsrail tarafına bilgi aktarılabilir diye, hiç bağlantı kurmadıklarını aktardı. Hamas ve İslami Cihad üyelerinin yerlerinin belirlenmemesi için cep telefonlarıyla da konuşma

dıkları, hatta telefonlarının bataryalarını bile çıkardıkları belirtiliyor.

Hamas füzesi İsrailli kadını hedef aldı

Gazze Şeridi'nden İsrail tarafına atılan Kassam roketlerinin yaraladığı 2 İsrailli'den biri, hastanede hayatını kaybetti. İsrail Başbakanı Olmert, “terör eylemlerine karışan hiç kimsenin dokunulmazlığının olmadığını” belirtti. Verilen bilgilere göre, adı henüz açıklanmayan İsrailli bir kadın dün sabah saatlerinde sınırın hemen karşı yakasındaki Sderot kentinde, aracına isabet eden bir roket nedeniyle otomobiliyle duvara çarparak öldü.

Derin sessizlik bakanı şaşırttı

Filistin'de son bir hafta içinde İsrail saldırısında 50 kişinin öldüğünü açıklayan Filistin'in uzlaşmacı Enforrmasyon Bakanı ve hükümet sözcüsü Mustafa Barguti dünyanın bu saldırılar karşısında sessiz kalmasına şaşırdığını söyledi. Barguti, İsrail'in gerilimi artırmak için ölüm emirlerini verdiğini söyledi.

YENİ ŞAFAK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious