50 yaş annelik için geç değil

  • Giriş : 24.10.2006 / 00:00:00

64 yaşındaki Memnune Tiryaki'nin menopoza girdikten 20 yıl sonra yumurta nakli yaptırarak bir erkek çocuk doğurması bilim dünyasında 'Geç yaşta doğum riskli mi' tartışmalarına yol açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

50 yaş üzerinde doğum yapmış 49 kadın üzerinde araştırmalar yapan Güney California Üniversitesi'nden Dr. Bill Ledgerson, 'Yumurta nakli yaptıran kadın, kaç yaşında olursa olsun sağlıklı bir şekilde doğum gerçekleştirebilir. Ne fiziksel ne de ruhsal bir risk taşıyor. Tek bir sorun var. O da geç yaşta anne olan kadının çocuğa bakma kapasitesi... Çünkü çocuk 18'ine geldiğinde annesi 70'inde olacak. Bu bence konunun en sakıncalı bölümünü teşkil ediyor. Yine de bu araştırma ile 'geç yaşta anne olunmaz anlayışının' kırılacağını düşünüyorum. Önümüzdeki yıllarda 50'sinden sonra anne olan kadınların sayısı hızla artacak' dedi.

Araştırmaya katılan uzmanlardan Dr. Anne Steiner, '50'sinden sonra anne olan 49 kadının büyük çoğunluğu, kendisinden genç erkeklerle evli. Bu durum bebeğin geleceği açısından anneyi cesaretlendirici bir rol oynuyor' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious