50 yıl sonra bir araya geldiler

  • Giriş : 24.10.2006 / 00:00:00

Hatay'ın Reyhanlı ilçesine bağlı Cilvegözü Sınır Kapısı'nda sınır ötesi bayramlaşma coşku içinde gerçekleşti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Otobüslerle ve özel araçlarıyla Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan geçen Suriyeliler, Hac konaklama tesislerinde yakınları tarafından karşılandı. Birbirlerine hasretle kucaklaşan her iki ülkenin insanları, akrabalarıyla 48 saatliğine bayramlaşmanın heyacanını günler öncesinden yaşadıklarını söyledi.

Bunlardan biri de Hatay'ın Kırıkhan İlçesine bağlı İncirli köyünden Ahmet Yıldırım. Yıldırım Suriye'deki akrabaları Sabri Seyda Bellu ve çocuklarını yaklaşık 50 yıldır göremediklerini ifade etti. İlk kez sınır ötesi bayramlaşma sebebi ile görüştüklerini hatırlatan Yıldırım, Suriyeli misafirlerine kurban keseceklerini vurguladı.

Bir günde yaklaşık 13 bin Suriyeli'nin Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan geçeceği bildirildi. 10 ayrı noktada onlarca personelin yardımı ile hiç bekletilmeden Hatay'a giriş yapan Suriyeliler, yakınları ile toplanma bölgesinde halay çekip oynadı. Davul, zurna ve Arapça müzik eşliğinde Suriyeli yetkilerle birlikte Hatay Valisi Ahmet Kayhan da halay çekti.

Vali Kayhan Cilvegözü sınır kapısındaki inşaat çalışmasından dolayı bayramlaşmada ve trafikte sınırlamanın getirildiğini belirterek "Ancak biz buna rağmen yine de bayramlaşmada sayıyı imzalanan protokolün üzerinde tutuk. İnşallah önümüzdeki yıl bu sayı daha da artırılacaktır" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious