50 yılda 13 milyon kişinin göç ettiği şehir

  • Giriş : 19.03.2007 / 00:00:00

İstanbul Büyükşehir Belediye Bakanı Kadir Topbaş, İstanbul’a son 50 yılda 13 milyon civarında kişinin göç ettiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kentin özellikle ekonomik nedenlerle doğu illerinden sürekli göç aldığını ifade eden Topbaş, 10 kentte hayata geçirilen organik tarım projesi ile yaklaşık 600 ailenin kentlerine geri döndüğünü kaydetti.

Topbaş, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütünün (FAO) işbirliğinde düzenlenen “Organik Tarımda Yeni Ufuklara Doğru” konulu toplantıda yaptığı konuşmada, organik tarımın tüm Türkiye’de gelişmesi gerektiğini belirtti. Bu konuya ilişkin talepler bulunduğunu ve bunun ihracat arayışının geliştirilmesi ile daha da büyüyebileceğini ifade eden Topbaş, dünya organik tarım pazarının 38 milyar dolar seviyesine yükseldiğini ancak Türkiye’nin bu pazardan aldığı payın çok zayıf olduğunu vurguladı.

İstanbul Halk Ekmek'in (İHE) günde ortalama 1 milyon 600 bin adetlik üretim gerçekleştirdiğini dile getiren Topbaş, bu üretimin kentin ekmek ihtiyacının yalnızca yüzde 10’una denk geldiğini söyledi. Bu alanda ihracat kapısının açılabileceğine işaret eden Topbaş, İstanbul için alım garantili fidan ve çiçek dikimi çalışmalarına da başlandığını sözlerine ekledi.

İstanbul’a son 50 yılda yaklaşık 13 milyon kişinin göç ettiğini belirterek, kentin özellikle ekonomik nedenlerle doğu illerinden sürekli göç aldığını ifade eden Topbaş, 10 ilde hayata geçirilen organik tarım projesi ile İstanbul'daki yaklaşık 600 ailenin kentlerine geri döndüğünü kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious