50 yıllık muhtar Guinness'e aday

50 yıllık muhtar Guinness'e aday.66907
  • Giriş : 19.01.2008 / 11:44:00

Bitlis'in Hizan ilçesinde 50 yıldır aralıksız köy muhtarlığı yapan Sait Gümüş, ''Guinness Rekorlar Kitabı''na başvuracağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

76 yaşındaki Yaylacık köyü muhtarı Sait Gümüş, Yaylacık köyünde aralıksız olarak 50 yıldır muhtarlık yaptığını, en uzun süreli görev yapan muhtar olarak, ''Guinness Rekorlar Kitabı''na başvuracağını ifade etti.

Gümüş, Guinness Rekorlar Kitabı'nda böyle bir rekorun olup olmadığını tam olarak bilmediğini belirterek, şöyle konuştu:

''Bu konuda bir araştırma yapacağım. Eğer böyle bir rekor varsa müracaat edeceğim. Çünkü 50 yıl kesintisiz olarak köyümde muhtarlık yaptım. Bu süre içinde köyüme birçok hizmette bulundum. Köye bir sağlık ocağı yaptırdım. Ayrıca kendi köyümün ve Akşar köyü Kılavuz mezrasının okul yapılacak arazileri yoktu. İki tarlamı bağışlayarak, buralara okul yapılmasını sağladım. Yani köyümün eğitime, sağlığa ve alt yapısına büyük önem verdim.''

Artık yaşlandığını ve geçen seçimlerde aday olmak istemediğini anlatan Gümüş, köylülerin ısrarları üzerine tekrar muhtar adayı olduğunu ve seçildiğini ifade etti.

Gümüş, ''Fakat bundan sonraki seçimlerde aday olmayacağım. Muhtarken acı tatlı çok gün geçirdim. 50 yıl boyunca köyüme hizmet ettim. Herkesin derdini dinledim ve yetkililerden köyüm için çok yardım istedim. Artık yaşlandığım için aday olmayacağım. Böylece muhtarlıktan emekli olacağım. Ama 50 yıllık muhtarlık hizmetimin, rekor olduğunu öğrenirsem daha da mutlu olurum. Bunun için Guinnes'in Türkiye temsilcisinden de yardım bekliyorum'' diye konuştu.

50 yıllık muhtarlığı süresince başına taktığı şapkasından ve elindeki evrak çantasından vazgeçmediğini anlatan Gümüş, bu çantanın ve şapkanın kendisiyle özdeşleştiğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious