500 büyük şirket için ödül töreni

500 büyük şirket için ödül töreni.8269
  • Giriş : 11.09.2007 / 20:04:00

Tüpraş, Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu içinde, üretimden satışlar, ihracat ve karlılık kategorilerinde birincilik ödülünü aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İstanbul Sanayi Odasının (İSO) 55. Kuruluş Yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu içinde üretimden satışlar, ihracat ve karlılık kategorilerinde ilk üçe giren firmalara ödülleri törenle dağıtıldı.

Üretimden satışlarda birinci olan Tüpraş'ın ödülünü İSO Başkanı Tanıl Küçük ve İSO Meclis Başkanı Hüsamettin Kavi, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç'a verdi. Üretimden satışlarda ikinci olan Ford Otomotiv'in ödülünü Koç Holding Üst Yöneticisi Bülent Bulgurlu aldı.

Üçüncü sırada yer alan EÜAŞ Elektrik Üretim AŞ'nin ödülü ise Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Sefer Bütün'e takdim edildi. İhracat kategorisinde birinci olan Tüpraş, ikinci olan Toyota ve üçüncü sırada yer alan Ford Otomotiv ile, karlılık kategorisinde yine birinci olan Tüpraş, ikinci sıradaki Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları ile Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı ödül aldı.

-KONUŞMALAR...-

Bu arada, ödül töreni öncesinde panelde konuşan Dünya Bankası Türkiye Direktörü Ulrich Zachau, uzun vadeli verimliliğin eğitim ve kalifiye eleman yetiştirmekten geçtiğini söyledi. Panel katılımcılarından birinin Çin'in başarısında kur rejiminin etkili olup olmadığı yönündeki sorusu üzerine Zachau, ''Çin bu şekilde politika uyguladı ve sanayisini rekabetçi kılmaya çalıştı.

Döviz kurunun rolü büyük ama diğer faktörler de önemli. Türkiye'nin bu noktada her zaman topa bakması, gözünü toptan ayırmaması gerekiyor'' dedi. Bir katılımcının ''Dünyadaki likidite ne zaman biter?'' şeklindeki sorusuna karşılık da Zachau, ''Paraları toplayan ülkelerin siyasi rejimleri liberal değil, fonları kullanmak açısından bazı sıkıntıları bulunuyor. Bu fonlar, dünyada en karlı ve güvenli yerlere akacak'' diye konuştu.

Türkiye'nin iç borçlarının oldukça düştüğünü ifade eden Zachau, Türk ekonomisinin şu anda büyük bir istikrara kavuştuğunu, Türkiye'de hem yoksulluğun azaldığını hem de kişi başına milli gelirin arttığını, bunu Türkiye'nin kendine has özelliği olarak gördüğünü belirtti. OECD Türkiye, Avusturya Masası Şefi Rauf Gönenç de, ''Eğer Türkiye, olduğu istikrarlı çerçeveden çıkmazsa, Türkiye'nin risk primi azalacak ve daha düşük faizle daha çok sermaye çeker bir ülke olacak'' dedi.

Bugünkü tasarruf kaynaklarının dünya ekonomisinin hizmetinde olacağını ifade eden Gönenç, sağlıklı yatırım yapan ülkelerin finansman ve dış tasarruf kaynağı sıkıntısı çekmeyeceğini vurguladı. Bu arada, ödül törenin ardından gerçekleştirilen kokteyle, Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç da katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious