500 kapkaççı çocuk kayıp

  • Giriş : 07.08.2006 / 00:00:00

Diyarbakır polisi, kapkaççılık yaptırılmak üzere büyük kentlere kaçırılan 545 kişiyi arıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İstanbul'da dün 38 dereceyi bulan hava sıcaklığı, son 4 yılın en yüksek değerine ulaştı. Tüm yurdu esir alan kavurucu sıcaklar, yarından itibaren mevsim normallerine dönecek Sayıları 500'ü bulan kapkaççı çocukların peşindeki Diyarbakır polisi, çocukların büyük şehirlere ve tatil beldelerine gitmesini engellemek için garlarda sürekli denetim yapıyor.

Diyarbakır'da polis, 574 kapkaççının peşinde... Bunlardan yaklaşık 500'ünü ise çocuklar oluşturuyor. Çocukların büyük şehirlerde kapkaç için kaçırılmasının önünü almak isteyen gerek resmi gerekse sivil kıyafetli polisler, tren garı ve otogarda her gün düzenli olarak kimlik kontrolleri yapıyor. Tüm bu aramalar esnasında bulunamayan çocukların ise başta İstanbul gibi büyük kentlere ve tatil beldelerine gittiği sanılıyor. Yakalanan 18 yaş altı çocukların aileleri ile irtibata geçiyor. Ailenin haberi ve izni varsa çocuk seyahat edebiliyor, aksi takdirde çocuk ailesine teslim ediliyor.

Diyarbakır Valisi Efkan Ala, geçen yıl günlük ortalama 7-8 kapkaç olayının yaşandığını, bugün ise bu sayının günde 3'e düştüğünü belirterek, "İstanbul'da da uygulanmış olan MOBESE (Kent Bilgi Güvenlik Sistemi) sistemini önümüzdeki günlerde hayata geçireceğiz" diyekonuştu. Bu arada suça bulaşan çocukların rehabilitasyonuna yönelik Valilik ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından Şehitlik semtinde yaklaşık bir yıl önce 2 katlı bir bina tahsis edilerek, gözlemevi oluşturuldu. Gözlemevinde şimdiye kadar 200 çocuk, sosyal hizmet uzmanı görevliler tarafından rehabilite edildi.

Kapkaççı ya da yankesicilerin genelde makyajlı, şık giyimli ve topuklu ayakkabı giyen kadınları tercih ettiğini belirten emniyet yetkililerine göre, kadınların tercih etmesi gereken giyim tarzı şöyle: "Çarşı ya da pazara gidilecekse şık görünmekten kaçınmalı. Daha basit bir çanta kullanılmalı. Sırt çantaları tercih edilmemeli çünkü yankesicilerin işi kolaylaşmış oluyor. Çalışan kadınlar, şık giyinip makyaj yapıyor, şık çantalar taşıyor. Bu da yankesicilerin dikkatini çekiyor."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious