500 milyon yıllık canlı fosiller

  • Giriş : 02.10.2006 / 00:00:00

500 milyon yıllık canlı fosiller, görenleri hayrete düşürdü

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dünyanın farklı enstitülerinden toplanan ve bir öğretim görevlisi tarafından sergilenmek üzere Türkiye'ye getirilen tarihi yaklaşık 500 milyon yıla dayanan canlı fosillerden oluşan 15 değişik canlıya ait fosil sergisi görenleri hayrete düşürüyor.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Kültür Evi'nde yine aynı üniversitenin öğrenci konseyinin öncülüğünde gerçekleştirilen sergide 500 ila 20 milyon yıl öncesine ait fosiller vatandaşların ziyaretine ücretsiz olarak sunuldu. Amerika'da Association Of Collegiate Business Schools (AACBS) Öğretim Üyesi Dr. Muhammet Gündoğdu'nun dünyanın farklı enstitülerinden toplayarak Türkiye'ye değişik illerde sergilenmesi için getirdi. Tarihi yaklaşık 500 milyon yıla yakın canlı fosillerden oluşan sergide 15 değişik fosil sergileniyor.

Serginin organizasyonunu gerçekleştiren ve Çanakkale'de ilk kez böylesine ilginç bir sergi açıldığını belirten Serdar Dayanıklı, "Dr. Muhammet Gündoğdu dünyanın değişik paleontoloji enstitülerinden toplamış olduğu bu fosilleri bizim davetimiz üzerine Çanakkale'de sergilemeyi kabul etti. Gündoğdu'nun amacı da tamamen bilimsel bir çalışmanın halkımıza direk olarak ulaşmasıdır. Sergide 500 milyon yıl ila 20 milyon yıl arasında yaşamış olan canlılara ait fosiller sergileniyor. Bu rakamlar ilk duyulduğunda biraz fazla ve abartılı geliyor olabilir. Zaten amaç da bu bilim dalının dünyada çok yaygın olduğu ve bu rakamların aslında normal ve doğal olduğu. Yani milyonlarca yıl önce bugün sokakta gördüğümüz kedi, köpek gibi canlıların da yaşadığını bu bilim dalı sayesinde öğrenebiliyoruz." dedi.

İlk kez fosil sergisi gezen vatandaşlar, milyonlarca yıl öncesi yaşayan canlıları dikkatle izleyerek günümüzdeki benzerleri ile bir karşılaştırma yaparak geçmişe yolculuk yaptılar.

Sergi, 6 Ekim tarihine kadar açık kalacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious