500 Milyon YTL'lik vurgun!

  • Giriş : 19.03.2007 / 00:00:00

Sinop'ta bazı devlet hastanelerindeki ihalelerde yolsuzluk yapıldığı iddiasıyla başlatılan soruşturmaya konu ihalelerin toplam bedellerinin yaklaşık 500 milyon YTL olduğu bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Cumhuriyet Başsavcısı Sadettin Arslan, konuyla ilgili yaptığı basın açıklamasında, soruşturmanın yaklaşık 6 aylık bir teknik takip sonucunda başlatıldığını bildirdi.

Bu kapsamda 54 kişinin gözaltına alındığını ve bunlardan 31'inin tutuklandığını belirten, Arslan, tutuklananlar arasında hastane yöneticileri ile medikal şirket sorumluları da bulunduğunu söyledi.

Soruşturmanın, örgütlü suçları düzenleyen CMK'nın 250. maddesi kapsamında yürütüldüğünü ve dosyanın bu nedenle Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesine gönderileceğini belirten Arslan, şunları kaydetti:

''Bütün delillere ulaştık. 500 sayfalık bir fezleke hazırlandı. 14 klasörden ulaşıyor. Soruşturma, Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu'nun 250. maddesinde belirtilen suç kapsamına girdiğinden dosya Ankara'ya gönderilecek. Çünkü bu tür suçlar Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesinin görev alınına giriyor.''

Başsavcı Arslan, soruşturmaya konu ihalelerin toplam bedelinin 500 milyon YTL dolayında bulunduğunu da belirterek, ''Tahminen, 500 trilyonun üzerinde bir rakam söz konusu. Bu kesin değil, fazla da olabilir'' dedi.

Sinop'la birlikte çeşitli il ve ilçeleri kapsayan 23 merkezde yürütülen operasyon sonucu ''Çıkar amaçlı çete oluşturma, çıkar sağlama, ihaleye fesat karıştırma ve görevi kötüye kullanma'' iddialarıyla haklarında soruşturma sürdürülen 54 kişiden 31 kişi tutuklanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious