52 yaşındaki kadın üniversite birincisi!

52 yaşındaki kadın üniversite birincisi!.10695
  • Giriş : 11.06.2008 / 11:18:00

52 yaşındaki kadın gösterdiği azimle okumanın yaşı yoktur dedirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hacettepe Üniversitesi Fizik Mühendisliği Bölümünden 1977 yılında mezun olan 52 yaşındaki Sevil Kılınç, hayallerindeki mesleğe kavuşmak için 31 yıl sonra ikinci fakülteyi bitirdi.

Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi mezuniyet töreni, öğrencilerin, ailelerin ve akademisyenlerin katılımıyla gerçekleştirildi.

OKUMANIN YAŞI YOKTUR

Resim Bölümünü bitiren ve fakülte birincisi olarak sahneye çağrılan 52 yaşındaki Sevil Kılıç, yaşam enerjisi ve gülen yüzüyle ''okumanın yaşı yoktur'' sözünü bir kez daha kanıtlamış oldu.

Sevil Kılınç törende, Güzel Sanatlar Fakültesinden birlikte mezun olduğu arkadaşlarına, ''İçinizdeki ışığa ulaşmak için bildiğiniz yolda başınız dik yürüyün. Asla hayattan vazgeçmeyin. Hiçbir zaman, hiçbir şey için geç kalınmaz'' diye seslendi.

KIZI DA ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ

Bölümdeki öğrencilerin ''Sevil Abla'' diye seslendiği Sevil Kılınç, konuşmasını okul arkadaşlarının yoğun alkışlarıyla tamamladı. Kılınç'ın mutluluğunu, ODTÜ Endüstri Mühendisliği birinci sınıf öğrencisi kızı Derya da paylaştı.

Sevil Kılınç, Hacettepe Üniversitesi Fizik Mühendisliği Bölümünden mezun olduğunu, aktif iş yaşamı nedeniyle 31 yıl sonra hayallerini süsleyen resim bölümünü bitirdiğini anlattı.

Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümünde öğrenim görmenin liseden sonra en büyük hayali olduğunu, ancak o dönemin koşulları nedeniyle Hacettepe Üniversitesi Fizik Bölümünde okuduğunu anlatan 2 kız çocuğu annesi Kılınç, hayaline kavuşmanın mutluluğunu taşıdığını söyledi.

İki kızından birinin veteriner olduğunu, diğerinin de yüksek öğrenimine devam ettiğini ifade eden Kılıç, bilgisayar programcısı olarak çalıştığı bir şirketten emekli olduktan sonra yeni bir başlangıç için kendisine tek bir şans tanıdığını ve idealindeki resim bölümünü kazandığını vurguladı. Kılınç, ''Kendi kendime (Bir kere deneyeceğim ve başarırsam devam edeceğim) dedim ve kazandım'' dedi.

Kılınç, fizik mühendisliği, ardından da önemli bir kuruluşta bilgisayar programcılığı ve sistem analistliği görevlerinde bulunduğunu belirtti. Büyük sevgi duyduğu resmi ise eğitimini alarak yapmak istediğini anlatan Kılınç, fakültedeki öğrenim sürecinde kadın ve maske temalı 26 tablo yaptığını, resim yapmaya bundan sonra aralıksız devam edeceğini anlattı.

Sevil Kılınç, idealine ulaşmanın yanı sıra fakülte birincisi olarak mezun olmanın da kendisini onurlandırdığını kaydetti.

Annesine sarılan ve mutluluğunu paylaşan Derya Kılınç da ''Annem yıllarca resim bölümünü hedeflemişti. İlk denemesinde kazandı ve bitirdi. Annemle gurur duyuyorum ve bundan sonra ne yapacak diye merak ediyorum'' ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious