52 yaşındaki kadının okuma azmi

  • Giriş : 28.02.2008 / 11:41:00

46 yaşındayken girdiği sınavı kazanıp üniversiteli olan, 4 yıllık fakülteyi birincilikle bitiren 52 yaşındaki Tülay Çakır, şimdi de yüksek lisans yapıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Atatürk Üniversitesi (AÜ) Güzel Sanatlar Fakültesini bitiren, halen yüksek lisans öğrencisi olan iki çocuk annesi Çakır, resim ve diğer sanat dallarına karşı olan ilgisinin küçük yaşlarda başladığını söyledi. Çakır, ''İlkokula giderken yaptığım resimler başta öğretmenlerim olmak üzere birçok kişi tarafından beğenilirdi. Küçüklükten itibaren resim yapmayı çok severim'' dedi.

Liseyi bitirdikten sonra evlendiğini ve okumayı bıraktığını ifade eden Çakır, şöyle devam etti:

''Ancak hep okumak istiyordum. Çocuklarım üniversiteyi kazanıp İstanbul'a gidince ben de üniversite sınavlarına girdim. Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü'nü kazandım; bölüm birincisi olarak mezun oldum, şimdi yüksek lisansta tez aşamasına geldim.''

Okuldaki diğer öğrencilere oranla daha fazla ders çalıştığını söyleyen Çakır, ''Sınıf arkadaşlarım hep genç öğrencilerdi. Ben bu kadar geç kalmamı çok çalışarak kapatmak istiyorum'' diye konuştu.

-1200 ÇİZİM ARASINDAN BİRİNCİ OLDU -

Öğretim görevlilerinin desteğiyle birçok yarışmaya da katıldığını ifade eden Çakır, şunları söyledi:

''İnternette uluslararası katılımcılara yönelik bir sanat sitesi olduğunu öğrendim. Sitede dünyanın birçok yerinde yapılmış heykel ve resimlerin fotoğrafları yer alıyor. Kullanıcılar, sitenin açtığı yarışmaya bilgisayar başından çizim yaparak katılabiliyor. Çizimler, site yöneticileri tarafından belirlenen jüriler tarafından oylanıyor ve her ay yapılan çizimlerden birinci seçiliyor. Birinci olan kullanıcıya da bir hastaneye bağışlanmak üzere 500 sterlin ödül veriliyor. Kasım ayının birincisi benim çizimim oldu. Söz konusu ödülün Atatürk Üniversitesi Aziziye Araştırma Hastanesi'ne bağışlanmasını istedim. Hastane yetkililerinden paranın hastaneye gönderildiğini öğrendim.''

Çakır, merkezi İngiltere'de olan saatchi-galerry.co.uk internet sitesinin düzenlediği ''Your studio'' adlı yarışmada, eserinin yaklaşık 1200 çizim arasından birinci seçildiğini de söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious