53 Boeing seferden men edildi

53 Boeing seferden men edildi.34140
  • Giriş : 03.04.2008 / 12:56:00

US Airways’e ait bir Boeing 777 tipi uçağın kanadından bir parça düştü. Denetimlerde ise pek çok havayolunun kanatlarla ilgili prosedürlere uymadığı tespit edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD'de 26 Mart'ta Orlando - Philadelphia seferini yapan US Airways’e ait bir Boeing 777 tipi uçağın kanadından düşen parça havacılık sektöründe krize neden oldu. United Airlines'a ait 52 Boeing 777 seferden men edilirken havayolları rekor miktarda cezalar yedi. Söz konusu parçanın kanatlarda bulunan yangına karşı kullanılan bir komponent olduğu ve havayolu şirketlerinin bununla ilgili prosedürü ihmal ettiği anlaşıldı. 26 Mart'tan tüm Amerikan havayolu şirketleri sıkı denetime alındı. United Airlines'ın 38 adet Hawaii-Londra seferi iptal oldu. Şirket 26 uçağını acilen servise gönderdi.

Amerikan Ulusal Havacılık Dairesi FAA denetimlerini sıklaştırmasına rağmen Temsilciler Meclisi'nin soruşturmasından kurtulamadı. Temsilciler Meclisi FAA'dan incelemesi bitmemiş uçaklarla uçuşlarına devam eden Southwest Airlines'la ilgili belgeleri istedi.

FAA, inceleme altındaki uçaklarını uçurmaya devam ettiği için Southwest Airlines'a 10.2 milyon dolar ceza kesti. 4 büyük havayolunun en az 7 büyük kural ihlali yaptığı tespit edildi. American Airlines ve Delta Air Lines da yüzlerce seferini FAA'nın denetimleri nedeniyle iptal etmek zorunda kaldı. US Airways 45 Boeing 757 uçağını inceleme altına aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious