540 baraj planlıyoruz

  • Giriş : 09.04.2007 / 00:00:00

Erdoğan, “Mevcut enerji potansiyelin yüzde 64’ünü kullanamıyoruz. Bunun için tam 540 hidroelektrik santral daha yapılacak” dedi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Borçka Barajı’nı hizmete açan ve elektrik alanında dev adım için müjdeyi veren Başbakan Erdoğan, “Mevcut enerji potansiyelin yüzde 64’ünü kullanamıyoruz. Bunun için tam 540 hidroelektrik santral daha yapılacak” dedi

Çoruh Nehri üzerinde "ikinci gerdanlık" olarak görülen Borçka Barajı ve Hidroelektrik Santrali, dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı törenle hizmete girdi. Açılış töreninde konuşan Erdoğan, Çoruh Vadisi'nde yapılacak olan barajlarla ülkeye çok ciddi bir kaynak teminini sağlanacağını söyledi. Kalkınma atağının aynı hızla devam etmesi için gerekli zemini hazırlayacaklarını kaydeden Erdoğan, "Önümüzde Yusufeli Barajı'nın temelinin atılması var. Türkiye'nin bu alandaki potansiyelinin ne kadar açık ve gelişmeye meyilli olduğunun göstergesi" dedi.

Mevcut büyümü perspektifinde elektrik tüketimi dolayısıyla ihtiyacın artacağını vurgulayan Erdoğan, "Gereği bugünden yapılmazsa oluşacak enerji açığı hepimizin başını ağrıtır. Elektrik üretebileceğimiz çeşitli kaynaklarımız var. Zengin su kaynaklarımızın büyük kısmı ne yazık ki devreye sokulmadı. Bizim hedefimiz bu tabloyu değiştirmek, zengin su kaynaklarımızı değerlendirmektir" diye konuştu. Türkiye'nin enerji potansiyelinin ancak yüzde 36'sını kullanabildiğine dikkat çeken Erdoğan, şöyle devam etti:

KAYNAĞI KULLANAMIYORUZ

"Bugün itibarıyla işletilen HES sayısı 138'dir. Bu santraller yıllık ortalama 46 milyar kilowaattsaat üretim kapasitesine sahiptir. Bu potansiyelin yüzde 36'sına karşılık geliyor. Yani Türkiye elindeki potansiyelin yüzde 64'lük kısmını hâlâ kullanamamaktadır. Bunu değerlendirmek için mevcutlara ilaveten tam 540 HES yapılması gerekmektedir. Bu santraller bizim için lüks değildir. Aksine her birine ülke olarak büyük ihtiyaç duyuyoruz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious