55 binlik endeks 21 binlere geriledi

55 binlik endeks 21 binlere geriledi.15994
  • Giriş : 20.11.2008 / 22:51:00

Borsalarda düşüşler sürerken piyasalarda yeni bir "en kötü gün" yaşanıyor. Endeksler son yılların en düşük seviyelerine geriledi. İMKB yüzde 4 gerileyerek 21 bin puana indi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Borsalarda düşüşler sürerken piyasalarda yeni bir "en kötü gün" yaşanıyor. Endeksler son yılların en düşük seviyelerine gerilerken tedirginlik nedeniyle CDS fiyatları rekor seviyelerde geziniyor.

İMKB-100 Endeksi % 4 gerileyerek 21 bin puana indi. Bu Eylül 2004´ten bu yana görülen en düşük seviye.

Dolar-YTL ise sabah 1,75´e kadar yükseldikten sonra 1,70´e indi. IMF ile 20-40 milyar dolarlık bir stand-by anlaşması yapılacağı yönündeki haberler kurların biraz geri çekilmesini sağladı.

IMF bugün İzlanda´yla olan 2,1 milyar dolarlık anlaşmayı onayladı. Diğer kredilerle birlikte toplam destek 10,2 milyar doları buluyor.

DIŞARIDA HAVA OLUMSUZ

Wall Street´te Dow Jones 5,5 yılın en düşük seviyesine indikten sonra Avrupa borsalarında da % 2-3 seviyesinde düşüşler sürüyor.

Ekonomik yavaşlama ve şirketlerin borçlarını ödeyemeyeceği endişleri nedeniyle kredi spreadleri büyük darbe aldı. ABD çöp tahvili getirileri %20 üzerine yükselirken CDS piyasasında fiyatlar yeni rekor seviyeye ulaştı.

ABD'nin üç büyük otomobil üreticisinin Washington'dan 25 milyar dolarlık iflastan kurtarma paketini alamayacağı korkuları da bunun zaten kırılgan olan ekonomi üzerinde etkileri ile ilgili endişesi olan yatırımcıların güvenini sarstı.

CDS piyasasında Avrupa çöp olarak derecelendirmiş şirket borçlarını iflastan korumanın maliyeti de en yüksek seviyeye çıktı. Markit iTraxx Crossover Endeksi erken saatlerde 926 baz puana çıkarak günün rekorunu kırdı. Bu, beş yıl için 10 milyon euro borcun korunmasının maliyetinin yıl başına 926.000 euro olduğu anlamına geliyor.

Ham petrol ve baz metaller küresel yavaşlamanın talebe etkisiyle ilgili endişeler sebebiyle düşerken emtialara da sığınmak pek mümkün olmadı.

Aralık teslimatlı ABD ham petro fiyatları 2 dolar daha düşüşle varil başına 52 dolar oldu. Bu Ocak 2007'den beri en düşük seviye. Londra'da üç ay vadeli bakır fiyatları 80 dolar düşüşle 3.510 dolar/ton oldu.

Altının güvenli liman statüsü son bir haftanın en iyi seviyelerinde kalmasını sağladı. Altın 742 dolar oldu.

Paritelerde dün dolar ve yendeki yükselişin ardından bugün daha sakin bir seyir var.

Rusya´da % 9´luk düşüşün ardından işlemlere yine ara verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*