56 kaçak mülteci denizde boğuldu

  • Giriş : 14.09.2007 / 19:56:00

Son günlerde tehlikeli bir yolculukla Aden Körfezi'ni geçmeye çalışan, çoğu kaçakçıların eline düşen Afrikalı göçmenlerden 56'sının hayatını kaybettiğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) sözcüsü Ron Redmond, Cenevre'deki BM merkezinde gazetecilere yaptığı açıklamada, bu ay başından beri Somali, Etiyopya ve Sudan vatandaşı yüzlerce kişinin Yemen'e kaçmaya çalıştığını söyledi.

Redmond, Somali ile Yemen arasında çalışan aşırı kalabalık ve güvenli olmayan teknelerle körfezden geçmeye çalışan bu kişilerin birçoğunun boğulduğunu ya da dövülerek öldürüldüğünü belirterek, "Çoğu dayak yemiş, bazılarının da üstüne kaçakçılar tarafından asit döküldüğü söyleniyor" dedi.

Yalnızca tek bir seferde 24 kişinin öldüğünü söyleyen Redmond, 3 Eylülden bu yana 12 tekne ve çoğu Etiyopya ile Somali'den olmak üzere 925 kişinin güvenli bir şekilde Yemen'e ulaşabildiğini kaydetti.

Yolcuların bu tehlikeli yolculuk için 70 ila 150 dolar ödediklerini, kaçakçıların Yemen sahil korumaya yakalanmamak için yolcuları açık denizde bıraktığını bildiren Redmond, Somali'nin kuzeyindeki 27 BM görevlisinin, halkı, kaçakçıların eline düştükleri takdirde karşılarına çıkacak tehlikeler konusunda uyardıklarını söyledi.

Yemenli yetkililerin bazen bu teknelere ateş açtığını ve BMMYK'nın bu konuda Yemen'i uyardığını belirten Redmond, Yemen yönetiminin de yolculara değil, kaçakçılara ateş açtığında ısrarlı olduğunu ifade etti. Özellikle iç savaş halindeki Somali'den kaçmaya çalışanlar başta olmak üzere Afrika Boynuzu'nun göçmenleri, eline düştükleri kaçakçılar tarafından kötü muameleye tabi tutuluyor.

Bazıları saldırıya uğruyor, bazıları da köpek balıklarının olduğu sulara bırakılıyor. Bu yıl içinde Aden Körfezi'ni geçmeye çalışırken ölenlerin sayısının 282 olduğu, kayıp sayısının ise 159'u bulduğu belirtiliyor. BMMYK, yine bu yıl 10 binden fazla kişinin de teknelerle Yemen'e ulaştığını ifade ediyor

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious