58 cana 7 müebbet

  • Giriş : 17.02.2007 / 00:00:00

58 can alan saldırıların sanıklarına 7 müebbet kararı çıktı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Terör örgütü El Kaide’nin Türkiye yapılanması içinde faaliyet gösterdikleri, İstanbul’da 15 ve 20 Kasım 2003 tarihlerindeki bombalı saldırılara karıştıkları gerekçesiyle İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan 73 sanıkla ilgili davanın duruşmasına, dün devam edildi.

Tutuklu bulunduğu Kandıra F Tipi Cezaevi’nden olağanüstü güvenlik önlemleri altında İstanbul’a getirilen örgütün üst düzey yöneticisi Louai Sakka, duruşmada adeta şov yaptı. Esasa ilişkin savunmasını yapması istenen Sakka, sözlerine besmele çekerek başladı. Kuran-ı Kerim’den ayetler okuyan ve hadislerden örnekler veren Sakka, "İsrail gemisini hedef aldığım için 558 gündür tutukluyum. Burada ben değil, bir nevi direniş yargılanmaktadır ama hakikat ortaya çıkacaktır" dedi.

"Zafer çok yaklaştı" diyen Sakka, savunmasında dışarıdaki arkadaşlarına da mesaj vermekten çekinmedi. Sanığın, "Beni düşünmeyin. Ben de çıkacağım. Silahıma kavuşacağım. Sizinle cihat tugaylarına yetişeceğim’" sözleri dikkat çekti. Duruşmaya verilen arada Sakka ve 8 tutuklu sanık ezan eşliğinde cuma namazı kıldı.

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, aralarında Sakka’nın da bulunduğu 5 sanığı ağırlaştırılmış müebbet hapis, 2 sanığı ise müebbet hapis cezalarına çarptırdı. Bazı sanıklar beraat ederken, diğerleri de çeşitli hapis cezaları aldı. İngiltere’nin İstanbul Başkonsolosluğu, HSBC Bank ve iki sinagoga yapılan bombalı saldırılarda 4’ü terörist 62 kişi ölmüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious