59 balık türü Kızıldeniz'den göçtü

59 balık türü Kızıldeniz'den göçtü.9991
  • Giriş : 14.10.2008 / 12:50:00

Küresel ısınma Akdeniz'in biyolojik yapısını da değiştirdi. Bilim adamları Kızıldeniz'deki bazı balık türlerinin Akdeniz'e geçtiğini tespit etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bayram Öztürk, küresel ısınma nedeniyle Kızıldeniz kökenli 59 balık türünün Akdeniz'e göç ettiğini, bunun 33'nün Türk karasularında yaşamaya başladığını söyledi. Akdeniz'deki balık stoklarının azalmasıyla birlikte türlerinin de değiştiğini kaydeden Öztürk, "Kızıldeniz'den gelen balık türlerinin bir kısmı avlanabilir. Ama bizim damak tadımıza uygun değil." dedi.
Öztürk, Akdeniz'deki balık stoklarındaki azalmaya da dikkat çekti. Akdeniz'in biyolojik açıdan fakir bir deniz olduğunu, bu nedenle 'Mavi Çöl' olarak adlandırıldığını dile getiren Prof. Dr. Öztürk, şöyle konuştu: "Aşırı avcılıktan dolayı özellikle tekir, barbun, sinarit, orfoz, lahos stoklarında büyük azalma var. Aynı şekilde İskenderun Karidesi de yok olma riski ile karşı karşıya. Balık stoklarındaki azalma sadece Türkiye karasularında görülmüyor. İtalya'da da aynı durum söz konusu. Fas'ta da azalma var. Akdeniz'e kıyısı olan 22 ülkede balık stoklarında azalma var."


AKDENİZ VE EGE'DE BALIKÇILIK KISITLANACAK

Akdeniz Genel Balıkçılık Komisyonu şimdi denizdeki balık stoğunun azalmasının önüne geçebilmek için çareler arıyor. Prof. Dr. Bayram Öztürk'ün verdiği bilgilere göre, komisyon gelecek yıldan itibaren Akdeniz ve Ege'nin bazı yerlerinde avcılığın kısıtlanmasını istiyor. Bu çerçevede Ege ve Akdeniz'de balıkçılık koruma alanlarının tespiti için Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Koruma Kontrol Genel Müdürlüğü desteğiyle İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi ile Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü ortak proje yürütüyor. Çalışmaların 2010 yılında tamamlanacağını kaydeden Prof. Dr. Öztürk, "Avrupa Birliği, stokların azalmasını gerekçe göstererek 'belli bölgeleri balıkçılığa kapatın' diyor. Bu projeyle, balıkçılığa kapatılacak alanlar, avlamanın serbest olacağı yerler, hangi dönemde balıkçılık yapılacak, bunların tespiti yapılacak. Ege ve Akdeniz'de balıkçılık yapılacak alanlar belirlenecek. Bazı bölgelerde avlanmak yasaklanacak." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*