59. Hukümeti'nin son Bakanlar Kurulu toplantısı bitti

  • Giriş : 24.07.2007 / 17:01:00
  • Güncelleme : 24.07.2007 / 17:09:30

Hukümet adına açıklama yapan Mehmet Ali Şahin 22 Temmuz seçim sonuçlarını değerlendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bakanlar Kurulu toplantısı ardından konuşan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin şunları söyledi :

Türk milleti nekadar büyük bir millet olduğunu bir kez daha göstermiştir. 22 Temmuz seçimleri hem batı dünyasında hem islam dünyasında büyük bir ilgi ile takip edilmiştir. Seçimlerin çok kısa sürede sonuçlarının alınmış olması Türkiye'nin dış dünyadaki itibarını artırmıştır. Katılımın yüksek olması memnuniyet vericidir. Yeni oluşan TBMM'de farklı görüşlerin daha fazla temsiline yol açan tablonun oluştuğunu hepimiz biliyoruz,  bunu Türkiye için bir kazanç olarak değerlendiriyoruz.  Ayrıca dikkat çeken bir husus da  daha önce büyük ölçüde bayan milletvekillerimiz büyük şehirlerden parlamentoya seiçilirken şimdi Anadolu'dan bayan milletvekillerimiz parlamentoya girmekte.

22 Temmuz seçimleri içe kapanmacı politikaların iflas ettiğini göstermiştir. Sonuç olarak bakan arkadaşlarımız bu seçim sonucunu değerlendirirken güven ve istikrarın kazandığını  olarak ifade etmişlerdir. Seçimleri kazandık ancak seçimleri kazanmakla iş bitmiyor. Önümüzdeki hafta büyük bir ihtimalle TBMM yemin töreni için biraraya gelecek. Yemin töreninden hemen sonra da yeni hükümeti kurma işlemleri yapılacaktır.

Türkiye'de siyaseti siyasetçiler yapmalıdır. Siyasete müdehale gibi algılanacak her tavır halkımızın tepkisini toplamıştır. Bu,  seçimlerde de ortaya çıkmıştır.

Daha sonra soru-cevap kısmına geçildi.

Bir gazetecinin Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanlığı adaylığını neden yüksek sesle dillendirmiyorsunuz? sorusuna şu cevabı verdi:

"Cumhurbaşkanlığı seçimi süreci bir hukümet meselesi değil Meclis'in meselesidir . Zamanı geldiğinde bunlar konuşulur. Türkiye'de demokrasi vardır bunların hepsinin çözümü vardır." dedi

AK Parti olarak bu sonucu bekliyor muydunuz? Sorusuna ise şöyle cevap verdi.

"Anket sonuçları ortada. Evet bekliyorduk, sonuç vatanımız ve miletimz için hayırlı olsun" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious