590 bine Euro'ya fotoğraf makinesi

590 bine Euro'ya fotoğraf makinesi.9175
  • Giriş : 26.05.2007 / 18:28:00

Dünyanın en eski fotoğraf makinesi 590 bine Euro'ya alıcı buldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Avusturya'da açık arttırmaya çıkarılan 1893 yapımı Daguerre tipi fotoğraf makinesi, 590 bin Euro'ya alıcı buldu. Açık arttırmaya Uzak Doğu'dan da katılım oldu. İnternetten açık arttırmaya katılan bir kişi, fotoğraf makinesine 588 bin 613 Euro vererek açık arttırmayı kazandı. Fransız Susse Kardeşler yapımı fotoğraf makinesi, 1940 yılında Münih'teki bir evin çatı katında bulundu.

Açık arttırma şirketi WestLicht, fotoğraf makinesinin dünyanın en eski ve pahalısı olabileceğini kaydetti. Açık arttırma evinin direktörü Peter Coeln, fotoğraf makinesini ilk gördüğünden şok yaşadığını gizlemedi. Coeln, "Tabii ki şok oldu. Her fotoğraf makinesi satıcısı, Daguerre tipi bir makineye sahip olmak ister." dedi. Makinenin 5-6 kilogram olduğunu belirten Coeln, yumuşak bir ağaçtan yapıldığını belirtti.

Daguerreo tipi, gümüş nitratla ışığa duyarlı hale getirilen bakır levhaların, kamera içinde 10 ila 20 dakika pozlanarak, cıva buharına tabii tutulup geliştirilmesiyle fotoğrafik görüntü elde etme yöntemidir

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious