6-0 KPSS'ye girdi; Neden hep yeniliyor?

6-0 KPSS'ye girdi; Neden hep yeniliyor?.15171
  • Giriş : 23.04.2009 / 09:09:00

G.Saray'ın F.Bahçe'ye sürekli yenilmesi KPSS'ye hazırlık kitaplarında soruldu Yenilgilerin sebebinin cevabı ise G.Saraylıları çileden çıkaracak cinsten.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Fenerbahçe ile Galatasaray'ın ezeli rekabeti ders kitaplarına konu oldu.İhtiyaç Yayıncılık adlı eğitim kurumunun, öğretmen adayları için hazırladığı Pedagojik Formasyon test kitapçığında Fenerbahçe-Galatasaray rekabetinin konu edildiği bir soru yer alıyor. Soruda, Fenerbahçe'nin Galatasaray'a karşı ezeli rekabette psikolojik üstünlük kurmasından yola çıkılıyor.

PSİKOLOJİK YENİLGİ

Soruda, Galatasaraylı futbolcuların “Ne yaparsak yapalım yine kazanamayacağız” şeklinde bir düşünceye kapıldığı varsayılarak; bunun öğrenme teorilerinde neye karşılık geldiği soruluyor.

“Öğrenme teorileri” hakkındaki soru şöyle: Galatasaraylı futbolcuların Fenerbahçe maçından önce, daha önceki maçlarda aldıkları sonuçlar akıllarına gelmekte (6-0, 4-0, 3-2, 4-3) ve Galatasaraylı futbolcular “Ne yaparsak yapalım yine kazanamayacağız” diyerek, daha az çalışmakta ve yine başarısız olmaktadırlar. Bu durum, öğrenme teorilerindeki hangi kavrama örnek olabilir?

A) Habercilik, B) Tepkisel koşullanma, C) Kendini gerçekleştiren kehanet, D) Öğrenilmiş çaresizlik E) Sistematik duyarsızlaşma, Doğru cevap -D- Konuyla ilgili olarak Ligtv.com.tr'ye açıklamalarda bulunan İhtiyaç Yayıncılık yetkilileri, bu sorunun Öğrenme Psikolojiyle ilgili olduğunu ve Pedagojik Formasyon sınavına hazırlanan öğretmen adayları için hazırladıkları test kitapçığında yer verdiklerini belittiler.

Yeni Şafak

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*