6 ay içinde Sünni direniş biter!

  • Giriş : 30.01.2007 / 00:00:00

Irak Başbakanı Nuri El Maliki, önümüzdeki 6 ay içinde Sünni direnişin biteceğini ve mezhep kökenli milis yapıların da dağılacağını ümit ettiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

El Hayat gazetesine demeç veren El Maliki, milis yapıların dağıtılması ve siyasi örgütlere transfer edilmesi gerektiğine dikkat çekti. Milislerin dağıtılmasının ne kadar süreceği sorusuna, bir müddet belirleyerek kendisini bağlamak istemediği cevabını veren Maliki, yine de bu meselenin biteceği görüşünde olduğunu belirtti.

Mümkün olan en kısa zamanda çözülmesini istediği iki konu bulunduğunu açıklayan El Maliki, bunların, bir yandan terörizm ve milisler, diğer yandansa ulusal mutabakat ve kanundışılık olduğunu anlattı.

Irak Başbakanı, ayrıca bu ay yüzlerce kişinin hayatına malolan intihar saldırılarından Baasçıları sorumlu tuttuğunu söyledi ve Baasçıların amaçlarının korku yaymak olduğunu savundu.

El Maliki, daha önce 24 maddelik bir ulusal mutabakat planı açıklamış ve Sünni Arapların liderlik ettiği direnişe katılan, ancak "terörist faaliyetlerde yer almayanlara" af önerisinde bulunmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious