6 ayın üzerinde taksitli alışveriş yapılamayacak!

6 ayın üzerinde taksitli alışveriş yapılamayacak!.20241
  • Giriş : 16.02.2008 / 09:53:00

Bankaların centilmenlik anlaşmasına rağmen, taksitlerin 36 aya çıkması BDDK’yı harekete geçirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

6 ayın üzerindeki taksitlere karşılık ayrılmasını zorunlu tutan BDDK böylece kartta uzun taksitleri sınırlamayı hedefledi

Bankaların kredi kartlarındaki taksit sayısını 36 aya kadar çıkarması, Bankacılık Düzenleme Denetleme Kurulu’nu (BDDK) harekete geçirdi. BDDK, bankaların kredi kartı uygulamalarını ‘dolaylı olarak’ altı ay ile sınırlayan bir yönetmelik hazırladı. Yönetmelik ile 6 ay üzerindeki taksitler, riskli krediler olarak kabul edildi. Bankaların kredi kartı taksitlerine dolaylı olarak sınırlama getiren düzenleme, BDDK tarafından hazırlanan ‘Bankaların Sermaye Yeterliliğinin Ölçülmesine ve Değerlendirilmesine İlişkin Yönetmelik’ ile yapılacak.

TBB’YE GÖNDERİLDİ

Yönetmelik taslağı, görüş almak için Türkiye Bankalar Birliği (TBB) üyelerine de gönderildi. Yönetmelik taslağında, bankaların sermaye yeterlililiğinin ölçülmesiyle ilgili, kriterlerde değişiklik yapılıyor. Yapılan değişiklik ile kredi kartlarında 6 ayın üzerindeki taksitler, risk olarak nitelendiriliyor. Yönetmelik ile bankaların sermaye yeterliliğinin ölçülmesinde, kredi kartlarındaki taksitlerin de etkili olması öngörülüyor. Kredi kartlarındaki taksit sayısının artması, bankaların sermaye yeterliliklerinin hesaplanmasını etkileyecek. Bu düzenleme ile dolaylı olarak kredi kartlarındaki taksitlere, sınırlama getirilmesi amaçlanıyor. Yönetmelik, Türkiye Bankalar Birliği’nden görüş gelmesiyle birlikte yeniden düzenlenerek uygulamaya konulacak.

BDDK UYARMIŞTI


Kredi kartlarındaki taksit uygulamaları konusunda BDDK, bankaları birçok kez uyarmıştı. BDDK Başkanı Tevfik Bilgin, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarda, kredi kartları konusunda bankaların ‘tüketicinin ahlakını bozduğunu’ belirterek, kartlarda taksit sayısının dayanıklı tüketim mallarında 12, diğer ürünlerde ise 6 ayı geçmemesi gerektiğini söylemişti. Bilgin, uyarılara rağmen, kredi kartlarındaki taksit sayısına makul bir sınırlama getirilmediğine de dikkat çekerek, sınırlama getirilebileceğini bildirmişti.

Kartta taksit sayısı 36 aya çıktı

BDDK’nın kredi kartlarındaki taksit uygulamaları konusunda yaptığı araştırmalarda, bazı bankaların kredi kartına uygulanan taksit sayısını 36 aya kadar çıkardığı belirlendi. Bu kapsamda, BDDK bazı bankalara, banka bazında uyarılarda da bulundu. Ancak tüm bu uyarılar, bankaların kredi kartları konusundaki yarışına engel olamadı. BDDK da, bunun üzerine, yönetmelik ile sınırlama getirme yoluna gitmek zorunda kaldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious