6 ayrı noktada yangın başladı

6 ayrı noktada yangın başladı.8058
  • Giriş : 28.08.2006 / 00:00:00

Bolu'da dün meydana gelen büyük orman yangının ardından Göynük ve Mengen ilçelerinde de yangınlar başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Mudurnu ilçesinde başlayan ve 80 hektarlık ormanlık alanın tamamen kül ormasına neden olan yangından sonra bugün de yıldırım düşmesi sonucu Göynük ilçesinde dört ayrı noktada yangın başladı.
Saat 16.00 sıralarında Kaşıkçı, Tepebaşı, Hacı Mahmet ve Çamlıca köyü yakınlarından başlayan yangın kısa sürede büyüdü.

Rüzgarın da etkisiyle geniş alana yayılan yangına yangın söndürme helikopterleri müdahale etti. Zamanında yapılan müdahale sonucu üç mevkide yangın kontrol altına alındı. Ancak Çamlıca köyü yakınlarında etkili olan yangın devam ediyor.

Yüksek tepede süren yangına ancak havadan müdahale edilebiliyor. Bu arada yangının başka bölgelere sıçramaması için köylüler yine seferber oldu. Bir kısım köylüler hızarları ile başka ağaçların etkilenmemesi için alevlere yakın bölgelerdeki ağaçları keserken, diğer köylüler de traktörleri müdahale ediyor.

Yangının etkili olduğu Çamlıca köyünde vatandaşlar alevleri büyük bir endişe içinde izledi. Olay yerinde jandarma ekipleri güvenlik önlemleri alırken, civar bölgelerden yangın yerine çok sayıda itfaiye aracı gönderildi.

Yangın kontrol altına alınması için dün Mudurnu'nun Beydere köyünde soğutma çalışmalarına katılan iş makineları ilçeye sevkedildi. Olay yerinde incelemelerde bulunmak üzere Bolu Valisi Ali Serindağ Göknük'e hareket ederken, bölgeye Bolu Komando Tugay'ına bağlı çok sayıda asker gönderildi.

Diğer yangın ise Mengen ilçesinde başladı. Çoşur bölgesinde başlayan yagında önemli ölçüde karacam ormanı yandı. Buradaki Bolu, Mengen, Devrek Orman İşletme Müdürlüklerine bağlı yangın söndürme ekipleri katıldı. Çalışmalara civar ilçelerin itfaiye ekipleri de katıldı.

Bu arada diğer bir yangın ise Bolu merkeze bağlı Güneyfelakettin köyü yakınlarında meydana geldi. Buradaki yangına ekipleri müdahale ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious