6 katlı bina çöktü!

  • Giriş : 26.04.2007 / 00:00:00
  • Güncelleme : 12.09.2016 / 00:33:08

Şirinevler’de altı katlı bir bina adeta yerle bir oldu

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Şirinevler Mahmutbey Caddesi üzerinde 7. Sokakta 6 katlı bir binanın çöktüğü öğrenildi.

Enkaz altında kalan yaralı bir kız çocuğu kurtarıldı. İtfaiye ekiplerinin ulaştığı başka bir kişiye daha ulaşıldığı ve bu kişinin sağlık durumunun iyi olduğu ifade ediliyor.

Şirinevler Mahmutbey Caddesi 7. sokakta bulunan Jale Apartmanı’nın yanında bulunan bir arsada hafriyat çalışması yapan işmakinasının binanın temeline hasar vermesi üzerine çöktüğü bildirildi.

Apartmanın temelinden hasar alması üzerine büyük bir çatırtı duyulduğu ve çökmeden yarım saat kadar önce boşaltıldığı öğrenildi.

Polis kurtarma çalışmalarını engelleyen kalabalığı dağıtmak için biber gazı kullandı.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Vali Güler, ’’Enkaz altında 3 kişi olduğu söyleniyor. Arkadaşlar çalışıyorlar. Ekipleri takviye edeceğiz. İnşallah canlı çıkarırız" dedi.

Çöken binada 14 dairenin bulunduğu, yerleşime açık olduğu ve enkaz altında insanların bulunduğu bildirildi.

İstanbul Valisi Güler, binanın çökmeden yarım saat önce gelen sesler üzerine büyük ölçüde boşaltıldığını açıkladı.

Güler, eşyalarını almak için binaya giren bazı vatandaşların enkaz altında kaldığını söyledi.

Yaralı ya da ölü sayısı hakkında henüz bir bilgi yok. Binanın yanındaki arsada bir temel kazıldığı, çökmenin bu nedenle olduğu sanılıyor.

Bu arada çöken binanın, yan tarafta bulunan inşaat çalışması nedeniyle çöktüğü de iddia edildi.

Olay yerine 15 itfaiye ekibi ile çok sayıda ambulansın sevkedildiği öğrenildi. İtfaiye yetkilileri enkaz altında kalanlar olduğunu belirtti. Kurtarma çalışmaları başlatıldı.

İtfaiye sivil savunma ekiplerinden yardım istiyor.

Bina tuzla buz olmuş durumda. Olay yerinde büyük bir panik yaşanıyor.

Yıkılan binanın çevresinde feryat atan insanların olduğu gözleniyor.

Vatandaşlardan enkazı elleriyle kaldıranlar var.

(Daha önce de Zeytinburnu’nda bir bina çökmüştü)

Olay saat 18:00 sıralarında gerçekleşti, binanın neden çöktüğü ise şuan bilinmiyor.

Güvenlik gerekçesiyle yıkılan binanın etrafındaki yerleşim yerleri de boşaltılmaya başladı.

CNNTURK televizyonun’na konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, olay yerine gittiğini, binanın neden çöktüğünün henüz bilinmediğini açıkladı.

Polis, enkaz çevresinde geniş güvenlik önlemleri aldı.

Olay yerinde kurtarma faaliyetlerinde bulunan itfaiye görevlilerinin sivil savunma ekiplerinden yardım istedikleri öğrenildi.

Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu, binanın tahliyesi kararı alındığını, bina sahibi tarafından boşaltılırken binanın çöktüğünü dile getirdi.

Çöken binanın kaç katlı olduğu konusunda net bir haber gelmiş değil. Ajans muhabirleri binanın 6,7 ve 8 katlı olduğu yönünde bilgiler veriyor.

Muhtar olay öncesinden binanın boşaltıldığını bildirdi. Ancak binada tinerciler ve sokak çocukları olabileceği iddia ediliyor.

KIZILAY OLAY YERİNE 12 PERSONEL VE KUMANYA GÖNDERDİ

Türk Kızılayının İstanbul Bahçelievler’de çöken binayla ilgili olarak olay yerine 3 ambulans, bir haberleşme aracı, 12 personel ve kumanya gönderdiği bildirildi.

Türkiye Kızılay Derneğinden yapılan yazılı açıklamada, söz konusu binanın çökmesi üzerine harekete geçen Türk Kızılayı Marmara Afet Müdahale ve Lojistik Merkezinin alarm durumuna geçirildiği belirtildi.

Ayrıca, çöken binadaki arama ve kurtarma ekipleri, itfaiye ve diğer ekiplerle vatandaşlar için hazırlanan su, meyve suyu ve kumanya dağıtımı için gerekli çalışmaların da tamamlandığı bildirildi.

Olay yerine Kocasinan itfaiye grubunun yanı sıra Bağcılar, Bakırköy, Avcılar, Gaziosmanpaşa itfaiyeleri de çağrıldı. Olay yerinde bulunan 9 ambulansın yanı sıra, binanın enkazının bulunduğu alana takviye sağlık ekipleri istendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious