6 kişiden biri ruh hastası

  • Giriş : 04.08.2006 / 00:00:00

Türkiye’nin ruh sağlığı alarm veriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul Tabip Odası Tarafından Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde düzenlenen panelde uzmanlar her altı kişiden birinin ruhsal sorunu olduğuna dikkat çekti. En sık görülen ruhsal sağlık sorunları arasında başı depresyon ve anksiyete çekiyor.

Toplantıda Türkiye’de ruhsal hastalıklar arttıkça hastane, dispenser ve yatak sayısı sorunun da tırmandığına dikkat çeken uzmanlar, hastalara gerekli tedavi koşullarının oluşturulamadığına işaret ettiler.

Ruh Sağlığı Yasası çıkarılmalı

Türk Psikiyatri Derneği adına konuşan Dr. Mustafa Sercan, Türkiye’de 6 bin yatak bulunduğunu, Avrupa kriterlerine göre yatak sayısının en az 35 bin olması gerektiğini vurguladı. Halkın ayaktan başvurabileceği ruh sağlığı dispanserleri de olmadığını vurgulayan Dr. Mustafa Sercan’a göre sorunların çözülmesi için Ruh Sağlığı Yasası’nın çıkarılması gerekiyor:
“Türkiyenin Ruh Sağlığı Yasası yok. Biz bir taslak hazırladık Bakanlığı da gönderdik. Artık bakanlığın buna ilgi göstermesini bekliyoruz.”

Gündüz hastanesi devreye giriyor

Panelde 2006 yılında içinde Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde hastalara ve ailelere yönelik rehabilitasyon hizmeti verecek bir de gündüz hastanesi açılacağı duyuruldu.

Doç. Dr. Peykan Gökalp, bu projenin önemli bir adım olduğunu ayrıca kronik ruh sağlığı sorunu olan kişilerin de yerinde tedavisi için bir model geliştirildiğini söyledi. Doç Dr. Peykan Gökalp, “Bu proje ile yerel yönetimlerin kaynaklarının da kullanılmasını planlıyoruz.

Bu açıdan hem gündüz hastanesi hem de yerinde tedavi başka kurumlar tarafından da uygulanabilecek model çalışmalar olacak” diye konuşt

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious