6 kişilik ölüm çetesi 'üzgün'

  • Giriş : 08.11.2006 / 00:00:00

Sakarya'da TEKEL'e ait TIR'ı içindeki 2 kişiyle birlikte yaktıkları, İstanbul'da da bir kişiyi otomobiliyle yakarak öldürdükleri iddia edilen 6 kişinin yargılanmasına devam edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanıklar İsmail Ozan Tatay, Hacı Tatay, İlyas Tatay, Cengiz Bayrak, Hasret Ünsal, Muharrem Gülten ve sanık avukatı Turgay Özcan ile öldürülen Mehmet Akkoç'un eşi Fatma Akkoç ile avukatı Muhsin Pehlivanoğlu, TEKEL Sigara Pazarlama ve Dağıtım AŞ'nin avukatı Ferhat Konbay katıldı.
Duruşmada, mahkeme heyeti esas kararla ilgili olarak sanıklara son sözlerini sordu. Sanıklardan İsmail Ozan Tatay, kendisinin olayla hiçbir ilgisinin bulunmadığını ve öldürülen kişilerle tanıkları daha önce hiç görmediğini öne sürerek, tanıkların mahkeme huzurunda kendisini teşhis etmelerini istedi. 24 aydır cezaevinde bulunduğunu ve psikolojisinin bozulduğunu savunan Tatay, suçsuz yere tutuklu kaldığını iddia etti.

İşlediği suçtan dolayı pişman olduğunu anlatan ve mahkemenin vereceği karara saygılı olacağını belirten Hasret Ünsal ise üzgün olduğunu vurguladı.
Fatma Akkoç'un avukatı Muhsin Pehlivanoğlu, sanıkların en ağır şekilde cezalandırılmasını talep etti.
TEKEL'in avukatı Konbay ise sanıkların “yağma yaparak kurumu zarara uğrattıklarını, ayrıca kamu malına zarar verdiklerini” belirtti. Konbay, kurumun 94 bin 466 YTL zararının sanıklardan tahsil edilmesi talebinde bulundu.

Mahkeme heyeti, duruşmayı erteledi.

OLAY

TEM Otoyolu Adapazarı Alancuma mevkisinde, 22 Aralık 2004'te TEKEL İzmir Başmüdürlüğüne ait 34 VDN 79 plakalı TIR, ürünler çalındıktan sonra içinde sürücüleri Ufuk Tuna ve Mehmet Akkoç ile yakılmıştı. Bu olaydan 2 gün sonra da TEKEL'de çalışan Emrah Demir, İstanbul Büyükçekmece'de öldürüldükten sonra otomobiliyle yakılmıştı. Olayın ardından yakalanan 6 sanık hakkında, “Cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak, adam öldürmek, yağma, kamu malına zarar vermek ve ruhsatsız silah taşımak” suçlarından 2'şer kez ağır müebbet hapis cezası isteniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious