6 milyon gence vekillik yolu açıldı

  • Giriş : 11.10.2006 / 00:00:00

Seçilme yaşının 25’e indirilmesini öngören yasa değişikliğinin birinci turu TBMM'de gece mesaisiyle gerçekleşti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Seçilme yaşının 30’dan 25’e indirilmesini öngören Anayasa değişikliğinin birinci tur görüşmeleri dün TBMM Genel Kurulu’nun gece mesaisiyle gerçekleşti. Teklif, perşembe günü yapılacak ikinci tur görüşmelerinin ardından Köşk’e sunulacak. Köşk onay verirse 6 milyon genç seçmene vekillik yolu açılmış olacak.

Yeni yasama döneminde 25’lik vekillerin Meclis’e girmesini sağlayacak teklifi Meclis’in en genç vekilleri savundu. AKP, 35 yaşındaki Suat Kılıç ve 38 yaşındaki Zeynep Karahan Uslu ile kürsüye çıktı. 18, 21 ve 23 yaşındaki gençlere seçilme hakkı verilen ülkelerde senatörlük sisteminin olduğunu bildiren Kılıç, senatörlerin seçilme yaş sınırının ise 40 olduğunu kaydetti. Birinci Millet Meclisi’nde 11 milletvekilinin, 30 yaşın altındaki gençler olduğunu anlatan Kılıç, "Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk, Cumhuriyeti Türk gençlerine emanet etmiştir" dedi. AKP’li Ayhan Sefer Üstün, 12 Eylül 1980’in gençlerin üzerinden silindir gibi geçtiğini söylerken, Zeynep Uslu, Türkiye’nin bu kararla gençlerine söz hakkı tanımayan 9 ülke arasından çıkacağını ifade etti.

Muhalefet milletvekilleri ise sadece seçilme yaşının düşürülmesiyle gençlerin siyasete katılımlarının yeterli olmayacağını savundular.

37 KİŞİ RET VERDİ

Tüm siyasi partilerin özünde destek verdiği teklifin tümü üzerindeki oylamada 37 milletvekilinin ret, 10 milletvekilinin çekimser oy vermesi dikkat çekti. 466 milletvekilinin katıldığı oylamada, 2 oy boş çıkarken, 2 oy da geçersiz sayıldı. Seçilme yaşının düşürülmesi hükmünün oylamasında ise ret sayısı 22’ye düştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious