6 milyon seçmenin sırrı belli oldu

6 milyon seçmenin sırrı belli oldu.10010
  • Giriş : 05.12.2008 / 18:04:00

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Muammer Aydın bugün askından indirilen seçmen kütükleri ile ilgili geç kalanlara müjde verdi 6 milyon yeni seçmene açıklık getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yüksek seçim Kurulu Başkanı Muammer Aydın, seçmen kütüklerinin bugün askıdan indirilmesi ile ilgili gazetecilerin sorularına cevap verdi. Aydın, seçmen kütüklerinin askı süresinin uzatılmasının söz konusu olmayacağını belirtirken önümüzdeki süreçte 20 günlük ek askı süresinin de söz konusu olacağını açıkladı. Muammer Aydın ayrıca 6 milyon yeni seçmenle ilgili eleştirilere de cevap verdi.

Aydın şunları söyledi: Seçmen kütükleri Aralık ayında yeniden askıya alacağız. Orada gerekli itiraz olabileceği gibi yarın muhtarlığa giden kişi isterse adresini değiştirebilir ve bundan da bir sorun yoktur.

Listeler bugün indi, itiraz da bitti. Bundan sonra İlçe seçim kurulu hakimlerimiz değerlendirmeler yapacak 17-18 Aralık'ta iki gün askıda kalacak itiraz edip değişiklik bekleyenler için 2 gün askıda kalacak. 25'inde bu kez 20 gün süresince askıda kalınabilecek. Bu süre içinde de itirazlarda da bulunulabilir.

Seçimle ilgili takvim hazırlandığında bunu duyuracağız. seçim takvimi 1 Ocak'ta açıklanacak. Ancak askı daha önce yapılabilir. Adayların netleşmesi, seçim yasakları konuları seçim takvimi sürecinde belli olacak. 6 milyon seçmen fazlalaştığı durumu var. Eskiden bize müracaat edenler olursa kaydediyorduk. Son sayımdan sonra 18 yaşını dolduran herkesi biz seçmen saydığımız için bu sayı ortaya çıkmıştır. Mesele budur.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*