6 nüfuslu ailenin bitmeyen çilesi

  • Giriş : 19.08.2006 / 00:00:00

Erzincan'a, 15 yıl önce göç eden 4 çocuklu Özgül ailesi gittikleri her yerde iş bulamayınca yağmur çamur, sıcak soğuk demeden karınları aç bir şekilde yaşamlarını sürdürmeye çalışıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

15 yıl önce İlk olarak Erzincan'a gelen Özgül ailesi daha sonra Türkiye'nin çeşitli illerini de gezmiş ancak hayatın zorluğuna göğüs geremeyen Özgül ailesi tekrar Erzincan'a dönmüş. Çıktıkları 15 yıllık gurbet yolculuğunun 10 yılını Erzincan'da geçiren Özgül ailesinin kurulu bir yuvası olmadığından hayatlarının büyük bir bölümünü 4 çocuklarıyla birlikte aç susuz dışarıda geçiriyorlar. Barış (12), Cennet (6), Bahar (9) ve Deniz (4) adında 4 çocukta anne ve baba Özgül ile aynı kaderi paylaşıyorlar. 10 gündür Erzincan Ersevenler Mahallesi üzerinde bir tarla duvarının dibinde kalan Özgül Ailesi, çaresizliğin pençesinden kurtulmaya çalşyor

BABA AHMET ÖZGÜL ÇARESİZ

Yıllardır çeşitli köylerde çobanlık yaparak ailesine bakmak için uğraş verdiğini söyleyen Ahmet Özgül, şimdiye kadar gittiği birçok köyde parasını tam olarak alamadığını söyledi. Emeğinin karşılığını hep dışlanmak olduğunu söyleyen Özgül, yaşadığı düzensiz hayat ve imkansızlıktan dolayı ailesinin başını sokacak bir yuva dahi kuramadığını söyledi. Günlük olarak çıkıp iş aradığını önüne ne iş gelirse yaptığını belirten Özgül, düzensiz çalışmaktan ve ağır işler yapmaktan belinde çatlak meydana geldiğini ayrıca kalp ve tansiyon hastalıklarının da oluştuğunu söyledi. "Çaresizim, ne yapmalıyım" diyen baba Özgül, "Ben elimden gelen her şeyi yapıyorum. İş arıyorum. Belki birçok kişi hakkımda her şey söyleyebilir ancak ben mücadelemi veriyorum, benim elimden tutan kimse yok." şeklinde konuşuyor. Gittiği birçok yerde dolandırıldığını savunan baba Özgül, çocuklarının geleceklerinin şimdiden karardığını söyledi.

Ekmek parası kazanmak için gitmedikleri köy ve kasaba kalmadığını anlatan Özgül ailesi, bu nedenle 12 yaşındaki Barış'ın eğitiminin de aksadığını anlattı. Özgül, normalde küçük Barış'ın 6. sınıfta olması gerekirken henüz ilköğretim 3. sınıfta olduğunu dile getirdi.

Her yıl bir köyde çobanlık yaptığını söyleyen Özgül, bu nedenle kendilerinin olmadığı gibi çocuklarının da düzenli bir hayatları olmadığını söyledi. En küçük çocukları olan 4 yaşındaki Cennet ise hala tam olarak konuşamıyor. Baba Özgül, çocuğun anneden doğma bir hastalık olduğunu zaman zaman sinir krizleri geçirdiğini belirtti. Sağlık güvencesi olarak geçtiğimiz yıl yeşil kart aldığını çocuklarının yeşil kart ile bakıldığını söyleyen Özgül, uzun zamandır köylerde olduğundan hastaneye gelemediğini ve kartının da vizesinin dolduğunu söyledi.

ANNE ÖZGÜL KURTULMAK İSTİYOR

35 yaşında olan Anne Aynur Özgül, 15 yıldır düzenli bir hayatının olmadığını belirterek artık bu hayattan bir şekilde kurtulmak istediğini söylüyor. "Allah canımı alsın kurtulayım" diyen anne Özgül, günlerce çocukları ile birlikte aç susuz yattıklarını belirterek bu hayata dayanmanın kendileri için çok zor olduğunu söyledi. Her yıl günlerce dışarılarda kaldıklarını söyleyen anne Özgül, korunmak için hiçbir önlemlerinin olmadığını ve korkularından dolayı günlerce uykusuz kaldıklarını söyledi.

Önceki gece Erzincan'a yağan sağanak yağmurun altında kaldıklarını söyleyen Anne Özgül, şimdiye kadar böyle yağmur görmediğini belirterek 4 çocuğu ile birlikte sırılsıklam olduklarını, yeni elbiselerinin de olmadığından su içinde soğuk havada yattıklarını söyledi. Tamamen çaresiz durumda olduklarını vurgulayan anne Özgül, iki gün aç kaldıklarını ifade ederek, arazide bir günde bir vatandaşın geçtiğini belirterek tarlasına giderken elindeki ekmek ve domatesini kendilerine verdiğini böylece vatandaşlardan aldıkları günü birlik ekmeklerle karınlarını doyurduklarını bildirdi

Defalarca kendilerini bu şekilde dışarıda kaldıklarını belirterek, "İnşallah bu son olur. Bir yerde bir iş istiyoruz. Bir çiftlik ya da besi ahırı olabilir. En azından karnımızı doyurup çocuklarımıza sıcak bir çorba verebilelim. Yetkililerin bizlere yardımcı olmasını istiyoruz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious