6 saniyede 1 kişi sigaradan ölüyor

  • Giriş : 06.02.2007 / 00:00:00

Yeşilay Genel Başkanı Mustafa Necati Özfatura, "Sigarayı hayatımızdan çıkarmak için bugün önemli bir gün" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Günde 1 paket sigara içenlerin vücudunda 20 yılda 7 kilogram is ve katran birikimi olduğunu belirten Özfatura, "Sigaranın sayısız zararlarını bilen akıllı kişinin ilk işi şüphesiz bunu bırakma çabasına girmesidir. O halde yapılacak işleri şöylece sıralayabiliriz: Kesin karar veriniz. Ve bu işte iradenizi sonuna kadar kullanmayı göze alınız. Sigarayı birden bırakınız. Zira deneyler birden bırakanların ve birden bırakmanın daha başarılı olduğunu göstermiştir. Bu halde ilk iş sigara içen arkadaş ve çevrelerden kesin olarak uzaklaşınız. Size sigarayı hatırlatan her şeyi yaşamınızdan uzaklaştırınız. Sizde sigara arzusu uyandıran yiyecek ve içeceklerden uzak durunuz. Bilhassa sigara arzusu şiddetlenince bir bardak su içiniz. Plânlı, ölçülü ve faal bir yaşam çizgisini benimseyiniz. Sizi strese sokacak konulardan ve tartışmalardan uzak durunuz. Boş zamanlarınızda sportif faaliyetlere hiç olmazsa uygun yürüyüşlere iltifat ediniz. Mümkünse birkaç arkadaşla grup halinde bırakınız ve bu savaşta mistik ve manevi duygularınızı da devreye sokunuz" diye konuştu.

Çabuk ulaşılabilir olması sebebiyle gençler arasında sigara içmenin oldukça yaygın olduğunu vurgulayan Yeşilay Genel Başkanı Özfatura, gelişmiş ülkelerde 12-17 yaş arasındaki her 5 ergenden birinin sigara tiryakisi olduğu tahmin edildiğini hatırlattı. Ülkemizde ise bu oranın daha yüksek olduğunu vurgulayan Özfatura, "Sigara, kişinin öteki kötü alışkanlıklara karşı direncini de azaltmaktadır. Aslında sigarayı ilk içen genelde haz almaz, ancak ısrarla kullandığında bir süre sonra zevk duyar. Bazıları sadece meraktan sigaraya başlar, içmekle büyüdüklerini ve havalı olduklarını zannederler." şeklinde konuştu.

Özfatura, çocuğunun sigaraya başlamasını istemeyen anne-babanın başta kendisinin sigara kullanmaması gerektiğini vurguladı. "Elindeki sigarayla oğluna nasihat eden babanın etkisinin ne derece olacağına siz karar verin." diyen Özfatura, şöyle devam etti: "Çocuklara sigaranın zararlarından ve bağımlılıktan kurtulmanın zorluğundan bahsetmekte yarar vardır. Çocuğunuzun sigara içip içmediğini araştırmalı, bu konuda meraklı olmalı ve fakat onu sıkboğaz da etmemeniz gerekir. Sigaraya gençlik döneminde alışmayan birinin tiryaki olması zordur. Çünkü sigara içenlerin yüzde 95’i sigaraya 21 yaşına kadar başlamışlar. Çocuğumuzun sağlıklı, mutlu ve kendinden emin bir hayata adım atmasını sağlamanın en önemli yolu, ona kendini iyi hissettirecek şeylerden söz etmenizdir. Kendilerini sevmeye başlamaları onları sağlıklarına kavuşturacaktır. Bedenimizin de bir emanet olduğunu, kendimizi seviyorsak onu korumamız gerektiğini bilmelidir."

Sigaranın, erken ölüm ve hastalıkların önlenebilir en önemli sebebini oluşturduğunu ifade eden Özfatura, bu alışkanlığın milyonlarca kişinin hayatını kaybetmesine ve çok daha fazlasının sakat kalmasına yol açtığının altını çizdi. Sigaranın büyük ölçüde vücudu etkilediğini belirten Özfatura, sigaranın sebep olduğu hastalıkları şöyle sıraladı:

"Kanser, kalp-damar sistemi hastalıkları, solunum sistemi hastalıkları, sindirim sistemi hastalıkları. Beyin tümörlerinin yüzde 99’u, beyin kanamalarının yüzde 85’i, akciğer kanserlerinin yüzde 90’ı, gırtlak kanserlerinin yüzde 99’u sigara kaynaklıdır. Sigara içenlerde kırmızı küreciklerin oksijen taşıma kapasitesi 1/6 ilâ 1/3 oranında azalır. Sigara içenlerin vücuduna yüzde 15 ilâ yüzde 33 daha az oksijen girmektedir. Bu en önce beyin ve kalbin harabiyeti demektir. Tütün dumanında 4 bin adet zararlı madde vardır. Sigara içen kadınlar içmeyen kadınlardan 15 yaş fazla ihtiyarlamaktadır. Sigara içen annelerin çocukları, oksijen azlığı sebebiyle geri zekalı olur. Tiryaki hanımların çocuklarında sakatlık ihtimali yüzde 65 gibi ciddi bir çizgidedir. Sigara içen kadınlarda kısırlık 10 kat fazladır. Erken doğum ve düşüklerin yüzde 80’inin sebebi sigaradır. Dünya ülkelerinde çıkan yangınların yüzde 70’inden sigara sorumludur. Sigaranın sebep olduğu ölümler, diğer uyuşturucularınkinden 13 kat fazladır. Sigara içenlerde ani ölüm, içmeyenlere oranla 10 kat fazladır. 45-50’nin altındaki erkeklerde koroner kalp hastalığından ölenlerin yüzde 80’i sigara kaynaklıdır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious