6 şehidimize düzenlenen büyük komplo

6 şehidimize düzenlenen büyük komplo.14379
  • Giriş : 07.06.2009 / 06:00:00
  • Güncelleme : 07.06.2009 / 00:13:35

Ateşkes kararına rağmen PKK'nın 28 Mayıs'ta aniden 6 Mehmetçiği şehit etmesinin ardındaki komplo!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başbakan Erdoğan'ın DTP yönetimine geçtiğimiz 29 Mayıs günü randevu verdiği ortaya çıktı. Ama gerçekleşmedi. Çünkü PKK büyük bir komplo yaptı ve 6 askeri şehit etti. Tıpkı yumuşamanın yaşandığı zaman 33 askerin şehit edilmesi gibi...

ERDOĞAN RANDEVU VERİNCE...

Başbakan Erdoğan'ın kendisiyle görüşmek isteyen DTP yönetimine 29 Mayıs için randevu verdiği ortaya çıktı. Ancak 28 Mayıs'ta terör örgütü PKK, mayınlı saldırıda bulundu; 6 asker şehit oldu. Bu olay, süreci tersine döndürdü. Randevu iptal edilirken yeni bir tarih belirlenmedi.

DTP yönetiminin Başbakan Tayyip Erdoğan'dan talep ettiği randevuyla ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Erdoğan'ın, kendisiyle görüşmek isteyen DTP'lilere 29 Mayıs tarihi için randevu verdiği ortaya çıktı. Ancak bu cevap, 28 Mayıs'ta Hakkari'nin Çukurca ilçesindeki mayınlı saldırıda 6 asker şehit olunca DTP'ye iletilmedi. Görüşme iptal edilirken yeni bir tarih belirlenmedi. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 21 Mayıs'ta bir televizyon programında söz konusu randevuyla ilgili soru üzerine olumlu cevap verileceği mesajını iletmişti. Arınç, "Onların (DTP) bir görüşme talepleri vardı. Kendisiyle (Başbakan) de görüştük, uygun bir zamanda bu randevu taleplerini kabul edeceklerini ifade ettiler." şeklinde konuşmuştu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, "Kürt meselesi en önemli sorundur, mutlaka çözülmesi gerekir." çıkışı, çözüm umutlarını yeniden yeşertti. İçişleri Bakanı Beşir Atalay, değiştirilen Kürtçe köy isimlerinin yeniden verilebileceği açıklamasında bulundu, bazı üniversitelerde Kürtçe kürsü için çalışma başlatıldı. Anamuhalefet partisi CHP de bir dizi açılımla sürece katkı sunuyor. DTP'nin Başbakan Erdoğan'dan istediği randevu ise beklentileri yükseltti. Ancak yaklaşık bir ay önce yapılan görüşme talebinin karşılık bulmasına terör örgütü PKK engel oldu. AK Parti kaynaklarının verdiği bilgiye göre Erdoğan, 28 Mayıs tarihinde bir gün sonrası için DTP yöneticilerine randevu verecekti. Fakat sabah saatlerinde Hakkari'den gelen haber randevu tarihinin ertelenmesine neden oldu. Terör örgütü, 28 Mayıs günü Çukurca'da askerî aracın geçeceği yola mayın döşeyerek 6 askeri şehit etmişti.

Başbakanlık kurmayları, yeni bir tarih bulmaya çalışırken, önceki gün Erdoğan ile DTP yöneticileri arasında yaşanan polemik, görüşmeyi zora soktu. Erdoğan, DTP'nin 'taraflar silahı bıraksın' şeklindeki açıklamasına tepki göstermişti. Görüşme talebine ilişkin soruları cevaplarken de DTP'nin terörü kınaması gerektiğine işaret etmişti. DTP grup başkan vekilleri Selahattin Demirtaş ve Fatma Kurtulan ise, "Başbakan'dan randevu talebimiz sonsuza kadar baki değildir." açıklamasında bulunmuştu.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*