6 yıl önceki senaryo yine devrede

6 yıl önceki senaryo yine devrede.21475
  • Giriş : 14.01.2009 / 14:52:00

Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen ve önemli isimlerin tutuklandığı Ergenekon gözaltılarının ardından paniğe kapılan kesim yine darbe çağrısı yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen ve önemli isimlerin tutuklandığı Ergenekon gözaltılarının ardından paniğe kapılan kesim yine darbe çağrısı yaptı.

Ankara Tandoğan'da 2003 yılında düzenlenen mitingde 'Ordu Göreve' pankartı açarak darbe çağrısı yapanlar, yine harekete geçti. Bu kesimin başında da Ergenekon terör örgütüne arka çıkmasıyla tanınan Türk Solu Dergisi geliyor. Derginin son sayısında yine Silahlı Kuvvetler 6 yıl önce olduğu gibi yine göreve çağrıldı.

6 YIL ÖNCEKİ SENARYO YİNE DEVREDE

Kapağına Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un fotoğrafını taşıyan dergi, 'Susma, sustukça sıra sana gelecek' başlığını kullanarak Org. Başbuğ ve diğer generallere darbe çağrısı yaptı.

Dergi, Ergenekon Terör Örgütü (ETÖ) soruşturmasını ise 'tertip' olarak nitelendirdi. Darbeye çağrı konusunda daha önceden de sabıkalı olan Türk Solu dergisinin, bu konudaki sabıkası Ergenekon iddianamesine de girmişti.

ERGENEKON İDDİANAMESİNE GİRMİŞTİ

Derginin 'Ordu Göreve' pankartı açması ETÖ iddianamesine şu şekilde girmişti:

"Bu mitinge çeşitli üniversite ve sivil toplum kuruluşlarına mensup şahısların katıldığı, kalabalığın Celal Bayar Bulvarı üzerinde toplanıp Tandoğan Meydanı ve Anıt Caddesi'ni takiben Anıtkabir'e kadar yürüdüğü, bu yürüyüşte 'Ordu Göreve-Atatürk Gençliği' yazan pankart ve dövizlerin taşındığı, gösteriye diğer şahısların yanı sıra dönemin İstanbul Üniversitesi rektörü Kemal Yalçın Alemdaroğlu'nun da katıldığı, Ankara Emniyet Müdürlüğü görevlilerince düzenlenen tutanaklarda "Ordu Göreve-Atatürk Gençliği" ibareli dövizi taşıyan kişilerden bir kısmının İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi öğrencisi Dilek Bilgin, İstanbul Üniversitesi öğrencisi Okan Ersoy olduğu, ayrıca İstanbul Üniversitesi öğrencilerinden Utku Umut Bulsun, İsmail Bostanoğlu, Nur Arslan, Onur Güneş Ayas, yüksek lisans öğrencisi Özgür Binnur, araştırma görevlisi Ali Emre Özsoy ve Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencisi Can Berk Birgül ile Engin Girgin'in de gösteriye katılan şahıslardan olduğu tespit edilmiştir."

UMDUKLARINI BULAMADILAR

Son gözaltıların ardından askerleri kesimden sert açıklama bekleyen kesimin, bu konuda hayal kırıklığı yaşamasının ardından bu konudaki taleplerini yüksek sesle dillendirmeye başlamaları dikkat çekiyor.

Timeturk

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*