6 yıllık esaret son buldu

6 yıllık esaret son buldu.17228
  • Giriş : 02.07.2008 / 23:28:00

Kolombiya'da, 6 yıldır solcu gerillalar tarafından rehin tutulan, siyasetçi Ingrid Betancourt'un kurtarıldığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kolombiya'da, 6 yıldır solcu gerillalar tarafından rehin tutulan, aynı zamanda Fransa vatandaşı olan eski devlet başkanı adayı Kolombiyalı siyasetçi Ingrid Betancourt'un kurtarıldığı bildirildi.

Kolombiya Savunma Bakanı Juan Manuel Santos, düzenlediği basın toplantısında, Kolombiya askerlerinin, 6 yıldır gizli kamplarda tutulan Ingrid Betancourt ile birlikte aralarında 3 Amerikalı'nın da bulunduğu 14 rehineyi kurtardıklarını söyledi.

Santos, rehinelerin sağlıklarının iyi olduğunu belirterek, kurtarılan Amerikalılar'ın ABD ordusu için çalıştıklarını ve 2003 yılında çıktıkları uyuşturucu operasyonunda küçük uçaklarının ormana düşmesi sonucu gerillalar tarafından rehin alındıklarını kaydetti.

Ingrid Betancourt'un, Fransa'da yaşayan oğlu Lorenzo Delloye-Betancourt da France-Info Radyosu'na, annesinin kurtarıldığına ilişkin haberle ilgili olarak, "Doğruysa, yaşamımın en güzel haberi" açıklamasını yaptı.

Daha önce sağlık durumunun ciddi biçimde kötüleştiği söylenen Betancourt, seçim kampanyası yürüttüğü 2002 yılında kaçırılmıştı.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin bir yardımcısı ise haberi doğrulayamacağını belirterek, konuyla igili açıklama yapmadı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious