6 YTL için AİHM'e gitti 500 euro kazandı

  • Giriş : 17.01.2007 / 00:00:00

İzmirli avukat Senih Özay, 11 yıl önce baktığı bir dava nedeniyle ödenmesi gereken 6 YTL 154 Ykr'lik avukatlık ücretini tahsil edemediği için AİHM'e açtığı tazminat davasını kazandığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Senih Özay, gazetecilere yaptığı açıklamada, 11 yıl önce, İZSU'da mühendis olarak görev yapan Muammer Kranta'nın Menemen'e tayiniyle ilgili İzmir İdare Mahkemesinde açılan iptal davasına, Kranta'nın vekili olarak katıldığını kaydetti.

Kranta'nın davayı kazandığını belirten Özay, mahkemenin vekalet ücreti olarak 5 YTL, mahkeme masrafları için de 1 YTL 154 Ykr tayin ettiğini kaydetti. İZSU'nun bu miktarı 11 yıldır kendisine ödemediğini, İcra İflas ve Belediyeler kanunlarındaki “Kamu malları haczedilemez” hükmü nedeniyle, alacağını icra yoluyla da tahsil edemediğini ifade eden Özay, şöyle konuştu:
“Ben de konuyu AİHM'e taşıdım. Mahkeme, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesindeki 'Adil yargılanma ilkesi' ve ek protokol ile güvence altına alınan 'mülkiyet ilkesinin' ihlal edildiği kanaatine vardı ve Türkiye'yi 500 avro tazminata mahkum etti. Bu karar örnek bir karardır. Artık nasıl devlet alacağı olduğunda vatandaşına icra takibi yapıyorsa, vatandaş da devletten alacağı olduğunda AİHM'e başvurarak tazminat talep edebilir.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious