6. Afgan-Türk Okulu hizmete başladı

  • Giriş : 10.09.2006 / 00:00:00

Afgan-Türk Liseleri, okullarına bir yenisini daha ekledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Afganistan 25 yıldır devam eden savaşlar yüzünden yaralarını sarmaya çalışırken ülkede eğitim hizmeti veren Afgan-Türk Liseleri, okullarına bir yenisini daha ekledi.

Halkın okullara ilgisinin fazla olmasından dolayı giriş imtihanlarını stadyumlarda yapan Türk okulları, Büyük Selçuklu Devleti’nin ilk başkenti olan aynı zamanda Ali Şir Nevai, Fahrüddin-i Razi, Molla Cami ve Abdullah Ensari gibi birçok Türk ve İslam büyüğünün yaşadığı ve türbelerinin bulunduğu Herat şehrinde yeni bir okul açtı. Afganistan’daki Türk okulu sayısı böylece 6’ya yükseldi.

Okulun açılışını Afganistan Enerji Bakanı İsmail Han, Herat Valisi Seyyid Hüseyin Enveri ve Türk Okulları Genel Müdürü Hikmet Çoban birlikte yaptı. Enerji Bakanı İsmail Han ve Vali Enveri konuşmalarında Türk Okullarının Afganistan’a yaptıkları hizmetlere değinerek Afgan gençliğinin bu okullarda dünya standartlarında bir eğitim aldıklarını anlattı.

Afgan-Türk Okulları Genel Müdürü Hikmet Çoban da yaptığı açıklamada Afganistan’da 6. okulu açmalarının kendilerine büyük bir mutluluk ve heyecan verdiğini söyledi. Çoban "Özellikle Herat’ta Afgan-Türk lisesinin açılışı bize özel bir şekilde mutluluk veriyor. Çünkü Herat gerçekten tarihte büyük bir ilim merkezi olmuş, burada kalem manasını bulmuş, kitap manasını bulmuş." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious